Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
VM i vadå? Ursäkter?
Vilken tråkig kontring.Nej, supersport 600.
Efter gårdagens besök hos Jansberg är vi nöjda med utfallet. Ingen kommer att köra ifrån oss rakt fram iallafall.
- "Hojen? Den ska jag gå ut och gräva fram på torsdag kväll. Jag minns inte om den står under högen med gips eller om jag ställde den bakom komposten."
Du kan ju hälsa Jorpes att i vintras när jag var där så stod den under högen med kartonger o julklapps papper... om han inte hittar den alltså..
- "Fast Freddie sa igår att han räknade med att gå ut och sätta 10 varv runt 1.35-1.36 så vi får lite buffert bakåt, och sedan så är det ju bara att hålla koll bakåt! Lätt!"
Har ni letat upp er hoj ännu? Eller blir det DNS hela säsongen?
Nej, supersport 600.
Helvete. Jag kommer varvas efter 6varv.![]()
Nå, säljs det korv eller inte?
I Roadracing är det väl mer snabba varvtider som gäller??? Det gäller väl att komma först i mål???
Pratade förresten med Jorpes (Team Borelia) igår och eftersom vi är VÄNNER så fick jag höra lite sanningar! Några citat:
- "Nej det här tar vi hem lätt vettu! De andra teamen är juh bara en samling föredettingar!"
- "Hojen? Den ska jag gå ut och gräva fram på torsdag kväll. Jag minns inte om den står under högen med gips eller om jag ställde den bakom komposten."
dan så är det ju bara att hålla koll bakåt! Lätt!"
Bara lugn Jorpes bara ljuger!

Pust, skönt. Skamgränsen är att hålla minst 7 varv.
Kommer ihåg 2007 på Falken då det dammade till vart 5:e varv när den överlägset snabbaste körde om.![]()
Hrm, 5 varv på Falken är en väl en sådär 2,5 på Torpet, eller...
Hrm, 5 varv på Falken är en väl en sådär 2,5 på Torpet, eller...
Snillen spekulerar! Tänk du en stund till!
A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...
Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...
Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...
Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...
Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...
MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...
En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...
Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...
Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...
På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...