Däcksval inför 2011

Sportsmart eller Pilot Road 2ct?? Någon som har provat båda och kan yttra sig om vilket som är bättre vad det gäller både grepp och livslängd?

Road 2ct höll i 1500 resp 1600 mil för mig men har en tendens att smälta om man pressar det på bana. Fästet räckte och var riktigt bra i vått. Sportsmart har jag bara kört i ca 200 mil och det uppges ha en livslängd av ca 900 mil. Mitt ser nästan nytt ut trots 5 bandagar. Det har märkbart bättre grepp än road2 på torrt underlag speciellt på bana. Jag har bara kört en gång i vått med det och det hade grepp men om det var sämre än road2 är för tidigt att uttala sig om. Livslängden återstår också men så här långt ser det bättre ut än Bridgestonedäcken hojen levererades med.
 
Ja nu är det beställt ....Det blev ett Dunlop Sportsmart till sist :tummenupp
 
Det blev en uppsättning Dunlop Sportsmart till min Bläjjd för mig med!
Passar på att fråga om någon här har koll på vilket däckstryck som rekommenderas för de svålarna...?
 
Last edited:
Det blev en uppsättning Dunlop Sportsmart till min Bläjjd för mig med!
Passar på att fråga om någon här har koll på vilket däckstryck som rekommenderas för de svålarna...?

Endast bakdäcket i SportSmart har N-Tech teknologi - dvs, du kan variera lufttryck för att däcket har en stomme för det. Framdäck har det inte.
Vilket betyder ungefär:
Gata - tryck enligt instruktionsbok, ca: 2,3 fram, 2,5 bak eller vad du nu har
Bana: 2,3 fram, 1,9 bak (enligt Dunlop)
 
Nyheter
Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Back
Top