Hur avgör du att vanliga DB-killers inte fungerar? Jag hade nog tänkt skruva dit min innan jag kör på Knudan. Högre växel på rakan eller var mäter de mer?
dB-killers hjälper lite..ibland inget och ibland mer. Men överlag så är det max 2-3dB.
Banans officiella mätare mäter på raksträckan MEN det som är viktigt är ljudnivåerna hos närmsta granne.
Vi i SSEMSE är runt och mäter utanför banan hos grannarna samtidigt som vi springer runt på banan med en annan mätare. Så även om man "kör tyst" förbi på rakan är det ingen garanti för att man klarar sig.
Att klara sig på ett ställe för att sen föra ett jä*la oväsen på resten av banan gör enbart att vi tillsammans ser till att stänga ner banorna inom en ganska snar framtid. Så tipset är att alla gör precis allt man kan för att verkligen sänka ljudnivån överallt.
Om det fortfarnade är någon som missat det så är bullret från banorna den absolut största frågan till om vi i Sverige ska kunna ha några motorbanor kvar.
Vi kan tycka vad vi vill om att det ska få låta och fotboll låter också men det är inte det som spelar någon roll.
ALLA måste dra sitt strå till stacken för att vi ska kunna fortsätta köra bana.
Jag vill fortsätta köra bana så jag kör helt original. Jag kommer även försöka bygga någon form av kåpa över insugskanalen för att minska insugsljudet.
Ev ska jag även sätta någon form av dämpmaterial på insidan av kåporna som kanske kan sänka någon dB till.
Originalämpare är ett tips. Fungerar dock inte på alla (framförallt nyare hojar med pipa ala MotoGP)
Insugsljudet är på många hojar riktigt högt så någon form av skydd framför. Det var några på SSEMSE som testade med en avklippt PET-flaska framför och det gjorde en del.
Dämpa kåporna. framförallt kraschkåpor är oftast lite tunnare och helt utan dämpmaterial på insidan.
Jag ska försöka testa alla dessa tre sakerna i år och se vad det får för resultat.
Förhoppningsvis kan jag då slippa tänka på bullret och bara koncentrera mig på körningen.