Meckhjälp, tändningslås CBR600F3 - byte

Agile

Äddsjail
Gick med
12 Jan 2006
Ort
Sthlm
Hoj
Dieselkombi AKA Doris
Helu...

Ska byta tändningslås på en CBR600. Sumpad nyckel kräver nya grejer :(.

Frågan:

Jag gissar att det sitter monterat med brytbult underifrån? Hur får man lättast loss sånt?

I vilken ände börjar man, det är ju en del andra delar inviolverade i det där, el och sånt?
 
kolla om det går o få tag på nyckel istället innan du kostar på en massa

man brukar ju få med ett nyckelnr
har du tur, kan ev en återförsäljare fixa fram nr
annars är det väl nytt lås o box som gäller

ang bulten om jag inte är helt ute o svävar så är det nog bara o ta i
 
kolla om det går o få tag på nyckel istället innan du kostar på en massa

man brukar ju få med ett nyckelnr
har du tur, kan ev en återförsäljare fixa fram nr
annars är det väl nytt lås o box som gäller

ang bulten om jag inte är helt ute o svävar så är det nog bara o ta i


Testat det, dead end. Gammal hoj vetty


Har kollat på det idag. Lite meckigt att komma åt bultarna pga ramen till kåpan, ljus och instrument, men det går nog om man bara kan få med elen lite smidigt.

2 problem kvarstår dock:

1. Eftersom styrlåset är i, och nyckeln saknas.. Så misstänker jag att det blir svårt att få bort hela "klumpen" även om bultarna är borta (som är brytbult, så det är inte "bara" att skruva bort). Vad händer om man kör en skruvmejsel i låset och bänder om??? På nåt sätt måste jag få låskolven till styrlåset att släppa :(

2. Samma problem med tanklocket. Funkar det att smälla en mejsel i det och låta våld lösa problemet eller finns det nåt enklare sätt jag missar?
Tänkte glad i hågen att det bara var att skruva loss, och sen skruva på det nya. Men locket sitter där det sitter även om själva fästet "runt om" är löst. Så låset måste upp.


/ Sämsta tjyven ever...
 
Prova ringa en låssmed imorgon? Eller någon av de mer tjyvaktiga grannungarna? För att få ut låsen utan åverkan på omgivande delar alltså.
 
Prova ringa en låssmed imorgon? Eller någon av de mer tjyvaktiga grannungarna? För att få ut låsen utan åverkan på omgivande delar alltså.

Har redan lagt över 3 lax på låssmed pga den nyckelknippan :(... Så det började.


Vaffan, på 90-talet snodde man väl bilar och hojar medelst skruvmejsen och avbitartång? Hur svårt kan det va att få bort skiten??


OgillarHondaskarptomdelyckadesgörabralåsredan-97fördetställertilldetsomfan!
 
Det brukar bara vara en kolv som åker in i ett hål så får du bort skruvarna så borde styrlåset bara följa med.
Kolla om du når med en svetstång, brukar kunna få med det mesta med.
 
Prova ringa en låssmed imorgon? Eller någon av de mer tjyvaktiga grannungarna? För att få ut låsen utan åverkan på omgivande delar alltså.

Låsen är konstruerade för att inte bara "skruvas bort"!

(1) Försök att fixa nycklar.

(2) Inte billigast men enklast och bäst är nog att lämna in den på märkesverkstad! :tummenupp
Då får du passande originalnycklar.

Tändningslåset är nog det enklaste att byta!
Näst besvärligt är tanklocket.
Sedan så har du styrlåset kvar!

Risken att sabba tank och styrhuvud är stora vid "hemarbete"!
Det är kanske bättre att en verkstad får ta de riskerna?
De har försäkringar om nåt går snett, eller så tas det från "kaffekontot"! :rolleyes:
 
Kommer du inte åt dom 2 bulatrna underifrån som det är nu får du väl riva bort kåpor o lyse o se omd et hjälper o ta bort styrkronan. Sen borra ur skruvarna.
 
Tack alles!


Kåporna är redan borta, tändnings- och styrlås är samma "enhet". Lämna in är sista alternativ. Hojen köptes för småpengar, och är lagd 4 ggr sen dess. Så nån repa i styrkronan gör same same.

Det är alltså inte SuperDuken om nån inte läst rubriken...

T-låset är som en cylinder som förs upp "genom" ett hål i kronan, skuvas fast i det läget underifrån och kolven som låser skjuter som nån sa bara en pinne in i kronan. Problemet är att det ser ut som att hålet hela paketet går igenom är så långt, att det kan vara omöjligt att vinkla allt mycket nog för att få ur det med "pinnen" i låst läge.

Tanklocket ger ju samma problem.. Synd att sabba tanken dock, för hojen är egentligen i bra skick, inte i skrotnivån att jag vill såga upp tanken och svetsa igen efteråt alltså :D.


Ursprungsfrågan. Går det att nyttja våld och få bort skiten? Jag har redan nya grejer, med nya nycklar. Det andra spåret är bränt, det var det första jag testade :(.

Elen är ju nästa issue, men det är nog mer tids- & fulaord-krävande, än svårt i sig.
 
Enkel lösning

Ta bort gaffelbenen sen kan du gänga bort övre gaffelkronan

lite pyssel då du måste följa med med lager och kontramuttern till dessa

Sen svetsar du bara på en mutter eller skruv på dom avbrutna låsskruvarna
 
Om inte svets finnes, kan man ju alltid borra.
Företrädesvis i kanten på brytskruven och knacka runt med ett dorn. Så har jag gjort med gott resultat. Sedan kan man fråga sig om det är värt att sätta nya brytskruvar.
Jag tycker inte det.
Vad tanklockets öppningslösning anbelangar så passar jag.
 
Buffelibuff..

Nå. Det stora problemet verkar vara tanklocket. Kan man smaska på med skruvmejsel och rörtång där eller vad händer i ett lås då?

Nån måste ju ha testat!? :va
 
Buffelibuff..

Nå. Det stora problemet verkar vara tanklocket. Kan man smaska på med skruvmejsel och rörtång där eller vad händer i ett lås då?

Nån måste ju ha testat!? :va

Tja! Någonting lär ju gå sönder, men det är frågan om det hjälper dej att öppna det! :va

Ring och kolla med nån Hondaverkstad. Dom "bör" veta hur man gör i ditt läge och hur man enklast öppnar det!
 
Buffelibuff..

Nå. Det stora problemet verkar vara tanklocket. Kan man smaska på med skruvmejsel och rörtång där eller vad händer i ett lås då?

Nån måste ju ha testat!? :va

Hade inte Smaskat på med en Mejsel.
Köp ett nytt tanklock å Borra bort det Gamla.:tummenupp
 
Har för mig att jag borrade mitt i med typ 10ans borr

När jag jobbade på HONDAverkstad
 
Andersson - Tack!

Men innebär inte det att jag bör plokca bort tanken, fylla den med vatten och så innan man sätter borren i den för att inte riskera att det smäller om det gnistrar om borren?

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Helt ofattbart att det ska va såhär bökigt givet hur busenkelt det verkade vara att sno bilar/hojar på 90-talet :(. Jag behöver ju inte ens delarna hela efteråt :gråta
 
FYI

Jag har precis pratat med en Honda-meck. Tanklåset löses medelst våld. Stor mejsel, hammar-knack och rörtång så är det bara att bryta upp och öppna :).

Styrlåset är lite kinkigare, men får man loss ena sidan så sa han att man oftast kunde bräcka upp skiten lite så att den andra bulten rörde sig. Då brukade det gå att lossa den hyfsat enkelt utan att behöva ha alltför bra grepp (gristapp el likn.)!


Hoppas han har rätt i det, för nästa gång jag åker ned blir det våld och hardcore meck! Hammare, rörtång och bräckjärn!
 
Tjena!

Enklaste är att du köper nyckelämne och tar med ett av låsen till en duktig låssmed och så fixar han en ny nyckel till dej.

Så slipper du slå sönder halva hojen. Tänk på att lås sitter på hojen just för att de ska vara svåra att ta bort. Tändningslåset kan du ta bort utan att skada något. Men du måste ha hojen upp-pallad och ta bort gaffelkronan och sänka ner nedre gaffelkronan, och lyfta övre för att få loss det.

Den kan du sen banka bort brytbultarna med en huggmejsel sen fixar du en ny nyckel. Dessutom slipper du köpa en ny låssats så i slutändan blir det nog billigast.

/Fredde fd.hojmeck, inte tjuv.
 
tanklocket

Jag hade nog kollat på ett likadant tanklock.
Och därmed se var skruven sitter som håller fast skiten i tanken.
jag hade en ninja 900 som jag bytte tank på den satt med alla skruven runt om och endast en skruv under locket.
och det var väl gjort i aluminium( låter konstigt när jag säger det)
,det slår det inte gnistor om i alla fall. man borrar ju lugnt och fint rakt ovan för skruven i såfall och kan sen skruva loss lite elegant.

jag hade tittat på detta alternativet men det finns alltid saker man förbiser så det kör la ihop sig ändå =)
 
Säkert fixxat på 10sec om du frågar på "rätt" forum, är nästan glad att inte sådan info kommer upp här... Om det nu finns en lösning.
Fråga ägaren till hojen om du kan köpa nyckeln :D

Jag hade ju garanterat lämnat in hojen, då allvarliga skador annars kan uppstå på vitala delar, och du kan då svårligen återställa hojen till ett köpbart skick utan behöva byta dyra delar. :tummenupp
 
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top