Ditt absolut sämsta köp


Samma här, köpte en ny 2004 och det kostades på trim, chip, avgas från John Cooper Works, ombyggning av kompressor, sänkningsats, baslådor...osv, osv.
Notan slutade på drygt 280.000:-
Kördes endast vid solsken i 800 mil.
Såldes för 180 papp.

Köparen sa;oj, va fiin den var.
-Ja, den är inte ens körd i regn.
-Ojdå, finns det vinterhjul till den?

Ridå :rolleyes:
 
ett st honda cbr 929...för den mängden stålars jag plöjde ner i den kunde jag ha köpt 2 st flång nya..
 
Aha...nu kom jag på det...

:4skrika 12000 för :finger vattenfilter pga koppar i vatten (troligen ett pajat rör efter borrat bergvärme)..

dessutom var jag neongrön i håret och tvingades lägga ut 2000 spänn dagen innan julafton på att färga det brunt (är i grunden blond) ..absolut sämsta :huvetköp jag någonsin gjort...jag sura i veckor ....:mad:


Aldrig mer hus :död
 
Last edited:
En kinaminimoto. Kopplingen fungerade inte från dag 1 ens. Med nya delar till priset av hojen lär den funka betydligt bättre, men nä. Den motorn ska nog smältas ner till ölburkar, där gör den lite nytta.


Aha...nu kom jag på det...

:4skrika 12000 för :finger vattenfilter pga koppar i vatten (troligen ett pajat rör efter borrat bergvärme)..

dessutom var jag neongrön i håret och tvingades lägga ut 2000 spänn på att färga det brunt (är i grunden blond) ..absolut sämsta :huvetköp jag någonsin gjort...jag sura i veckor ....:mad:

Vad var det dåliga köpet? Vattenfiltret (fungerade inte?)? Hårfärgen? eller boven i dramat, bergvärmen? Ja är lite långsam idag...
 
Aha...nu kom jag på det...

:4skrika 12000 för :finger vattenfilter pga koppar i vatten (troligen ett pajat rör efter borrat bergvärme)..

dessutom var jag neongrön i håret och tvingades lägga ut 2000 spänn dagen innan julafton på att färga det brunt (är i grunden blond) ..absolut sämsta :huvetköp jag någonsin gjort...jag sura i veckor ....:mad:


Aldrig mer hus :död

Skyll på huset du....

Hyresrätt är phetare! :fakta
 
Ett fotbad.

Tänke försöka få till lite lugn o rofylld spa-känsla framför TV:n och köpte ett fotbad med både bubblor o massage. Använde den en enda gång.

Fan vad den lät. Ingen avkopplande spaupplevelse direkt. :gnissla
 
En kinaminimoto. Kopplingen fungerade inte från dag 1 ens. Med nya delar till priset av hojen lär den funka betydligt bättre, men nä. Den motorn ska nog smältas ner till ölburkar, där gör den lite nytta.




Vad var det dåliga köpet? Vattenfiltret (fungerade inte?)? Hårfärgen? eler boven i dramat, bergvärmen? Ja är lite långsam idag...

Både kostnaden för vattenfiltret och det medföljande frisörbesöket jag tvingades till för att få ut kopparn ur håret....Snacka om att slänga pengarna i sjön :huvet
 
Last edited:
En Ford Escort MK V. Tack vare en vän som hade en Sierra framstod den vid ägandet som en bra bil.

Hela elen gick åt helvete samma dag vi skulle flytta, vilket resulterade i att framrutan spolades när bromsljuset skulle tändas, den tutade när jag la i backen och för att använda torkarna fick jag trycka in cigarettändaren eller nåt sånt.

När den såldes var den ett lik som gick upp på varvstopp var och varannan gång man startade den. Stollen som köpte den slog till utan provkörning. Jag ser inre bilder av hur han än idag sticker nålar i voodoo-dockor som ser ut som jag.
 
Köpte en gammal golf diesel när jag var 18. Ful och uprostad var den, så jag kapade bort rutten plåt, svetsade hjälpligt och spacklade. Därefter målade jag hela bilen med hammerite och pensel och tänkte "Nu ska det väl fan inte rosta mer"... Det gjorde det inte, men bilen såg bra ful ut:näsblod Som om inte det var nog så gick kopplingen och dog helt plötsligt, slirade som ett as och hade sig. Bestämde mig då för att jag inte orkade krångla med aset längre. Den var inte helt lättsåld...:näsblod Betalade 6000 kr för bilen, sen skulle den skattas vilket gick på ytterligare tre, ett halvår senare sålde jag den för 3500 kr... I den åldern svider det bra i plånkan:D
 
Skulle nog vara våran Touran som vi köpte för 160.000 och reparerade för 35.000 och sålde för 85.000'
Aldrig mer VW
 
Min Acer Ferarri, laptop för 27000:- (6 år sedan)
Firewire porten strulade och efter 3e skicket till service i tyskland
hann jag åka till Australien. Skickades med DHL för 4000:- plus
intullning i Australien. Firewireporten va fortfarande oduglig.. Ett halvår
senare havererade HDD'n när jag slog igen locket för att sova..

Hamnade i soptunnan dagen efter...
 
Köpte ett effektsystem på moppetiden för 3000kr, körde med det i 10 mil, sen rasade moppen och jag lade det i garaget och där ligger det ännu.
 
Nyheter
Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Back
Top