Köpa syrafast maskinskruv styckvis i krokarna av Södertälje

Nicke

Raj raj raj
Gick med
9 Mar 2003
Ort
Stockholm
Hoj
SCOTT trampcykel :(, KTM 950SM 2006 såld, Triumph TT600 -01 såld, R1 -02 stulen
Jag behöver en (1) syrafast M8-skruv med låsmutter och vill inte betala 72 spänn för 10 skruv och 27 spänn för 10 låsmuttrar på ClasOhlson. Körde "vad jag hade" för två år sen till batterihållaren i våran Astra och den ser inte så fin ut. Finns det nåt vettigt ställe med en bra skruv-bar som inte är bygg? Har K-RAUTA?

http://www.clasohlson.se/Product/Product.aspx?id=155154365
 
Du skojar va????

Eller menar du att en hundring är för mycket för farbror

Så åka runt till olika ställen för att spare in 37 och 40 känns smart:va
 
Känns helt onödigt att lägga en hundring när jag behöver en jäkla skruv. Jag har Classe, JULA och K-RAUTA inom 5 minuter men tyvärr är det lördag så de som säkert har bra lösviktssortiment har nog stängt.

Du skojar va????

Eller menar du att en hundring är för mycket för farbror

Så åka runt till olika ställen för att spare in 37 och 40 känns smart:va
 
Jag kollar men tror de mest har "bygg"-skruv annars får jag ta Classe. Fredells tyvärr för långt bort.

Har inte K-rauta lösvikt? :va Annars har Fredells, i Sickla, lösvikt :rolleyes:
 
Det var dom jag tänkte på men stängt lördag... Åkte till K-RAUTA nyss och köpte det grövsta de hade i rostfritt, M6... och det var för spätt - visste det egentligen... Jaja, då blev det 26 spänn ner i skruvlådan och be sambon fixa ClasO:s 100 kr:s variant :)

K-RAUTA hade nästan ingenting i rostfritt och inget i syrafast. Förzinkat fanns det hur mycket som helst.

Har du förresten kollat med Tools i Weda? Fast dom kanske inte har öppet på helgerna? :va
 
Tvärtom, kör BMW X3 och röstar blått men ursäkta för att jag ville vara lite sparsam. Inte direkt så jag har någon omsättning på M8 syrafast skruv, har inte garage och ingen hoj heller för tillfället.

 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top