Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Kolla in flickan.com också, hon är grym på att lacka hjälmar! Hon har en hel del riktigt snygga i sitt galleri på hemsidan![]()
Hon kan nog säkert lacka precis just det du vill, men har du nån på hemmaplan så är det ju antagligen smidigare om det bara ska vara ren färg som raggarstripes, istället för att skicka hjälmen till GnarpJo, men hon kör väl mest airbrush? Har en kanonduktig airbrushartist som jag kan gå till, men det tenderar bli lite mer "tecknat". Är mer ute efter en ren lacklook.![]()
Hon kan nog säkert lacka precis just det du vill, men har du nån på hemmaplan så är det ju antagligen smidigare om det bara ska vara ren färg som raggarstripes, istället för att skicka hjälmen till Gnarp![]()
Lackerare = stora ytor och airbruschare = detaljer?Ska vara lite blandat.
Anledningen till min fråga är att jag har diskuterat med en duktig airbrushare (i brist på bättre uttryck) strax söder om stan, och en i klubben som också är inne på att göra det var nere och pratade med honom (själv fick jag förhinder dagen ifråga). Efter diskussion framkom det att flera av de saker jag (och han, för den delen) ville göra, gjorde sig bäst av en lackerare snarare än en airbrushare.


Lackerare = stora ytor och airbruschare = detaljer?
Borde inte en airbruschare kunna lacka större ytor lika bra, men en lackerare kan kanske inte göra så mycket coola detaljer?![]()
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |
|
|
Nya Chief Vintage Sturgis
I samband med 86:e Sturgis ... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |