GoPro HD test Husa FS650

Snyggt kört och snygg Husa!
Spara ut filmen som QuickTime och se till att välja H.264 som codec. Jag skulle rekomendera en dataström på ca 2500 kbit/s vid 1024x768 men prova dig fram på en lagom kort film och jämför.
Om du kan det vid export i den redigeringsmiljön ska du lägga adaptiv dataström vilket innebär att den lånar bandbredd från enkla partier av filmen för att lägga information till bildrutor/partier som är jobbigare: t ex ett rak klipp innebär att det är väldigt mycket ny information och det är kanske den jobbigaste bildrutan. Likaså är det "bästa kvalité/lång renderingstid" samt två-pass-rendering att rekomendera. Det senare innebär att den letar efter alla jobbiga partier så den bättre kan använda den adaptiva bandbredden.

Annars kan du alltid exportera en referensfil (som pekar till de olika filerna du klippt ihop och därför blir liten) i din arbetscodec och sedan transcoda med ett annat verktyg. Prova gärna MPEG streamclip (http://www.squared5.com/) som nu även finns till windos. Det är det här som är så fint med QuickTime - att du kan ha en massa verktyg som är bra på olika saker och filformatet är alltid detsamma så det blir inga komplikationer eller versionsproblem. Lycka till och glöm inte ha foten på bromsen!
 
Ett skolexempel på hur man kör på bakhjulet med motard:tummenupp Känns som att kameran ger en jäkla fartkänsla jämfört med den kamera jag har använt, på din film ser det ibland ut som du ligger i över 200km/h på slangen :)
 
Ett skolexempel på hur man kör på bakhjulet med motard:tummenupp Känns som att kameran ger en jäkla fartkänsla jämfört med den kamera jag har använt, på din film ser det ibland ut som du ligger i över 200km/h på slangen :)

Fartkänslan håller ja med om. Tippar på att de går runt 100-110
 
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top