Livsfarligt att köra sm på Anderstorp

TheViktor

Ny medlem
Gick med
18 Mar 2009
Ort
Staden på G
Hoj
Se be ärr sekshundra ärr ärr
Vad var det för klantarslen som hade styr över safetycaren under Rookie 600 racet på anderstorp idag?
Det kunde gått riktigt illa..
 
Last edited:
jag var inte med om vad som hände. körde SC ut efter kraschen i södra kurvan eller krashen på flygrakan? När jag körde ut på flygrakan var det delar överallt och safetycar redan ute. undrar också hur det gick med killarna.
 
ja jag körde, låg precis bakom första klunugan av 5-6 förare. När jag kommer ut på rakan i full fart och tittar upp mot förarna framför märker jag plötsligt att det går jääääävligt långsamt. Kastar mig på bromsen och som tur var låg jag lite till vänster om allihop men innan jag fått ner hastigheten var jag nästan förbi sc. Vänder på huvudet för att se vad som händer bakom, anade direkt att detta kommer sluta illa ( där sc var håller man säkert minst 150 och är under full acceleration och den körde nog fan inte mer än i 50-70) det första jag ser när jag vrider på skallen är en kawa uppochner i luften någon meter bredvid mig. Den hojen var där inte mycket kvar av sen...
En kille blev även påkörd bakifrån fort som fan så han for av hojen som pinade vidare utan förare. Hoppas att det inte blev några allvarligare skador bara. :mad:
 
Last edited:
Ja, här blev det väldigt farligt. Tur att föraren som blev påkörd och flög av sin hoj sen inte blev överkörd av alla som kom efter i en inbromsandes klump.
 
Jag kom längre ner i klungan och det var en hemsk syn att se killarna ligga mitt på rakan. Stackare, måste varit livrädda för att bli påkörda av alla rookies. Den krachen dämpade racelusten rejält... Usch!

Jag undrar också hur det gick för killarna. Hörde någon säga att den ene bröt nyckelbenet + lite småblesyrer medan den andre var sämre däran. Någon som vet?
 
Last edited:
Ögonvittnes rapport

Jag står på betong elementen med översikt över södra kurvan.

Starten går och i södra kurvan går 2 förare omkull var en blir liggandes i lecan med smärtor. Ambulans och skamkärra åker ut så även safety car från depån, dock så missar jag att SC åker ut på banan. Men enligt förare så var den på banan.

När fältet kommer tillbaka till södra kurvan så flaggas det med gul flagga på huvudposteringen, för vurpan på första varvet, men i utgången på södra så blinkar det grönt och en vit flagg syns oxå, vet dock inte om det står SC på den från min position.

/J
 
En kille blev även påkörd bakifrån fort som fan så han for av hojen som pinade vidare utan förare. Hoppas att det inte blev några allvarligare skador bara. :mad:

#72 Söderén var inblandad (han låg i ledningen in i södra kurvan), vad som hände vill jag inte spekulera i då jag inte såg själva olyckan, så vitt jag vet är han opererad på Värnamo sjukhus pga en trasig arm.
Mkt tråkigt:(

Vet inte hur det inträffade, såg bara efterspelet, nån som vet?
 
Jag kom längre ner i klungan och det var en hemsk syn att se killarna ligga mitt på rakan. Stackare, måste varit livrädda för att bli påkörda av alla rookies. Den krachen dämpade racelusten rejält... Usch!

Jag undrar också hur det gick för killarna. Hörde någon säga att den ene bröt nyckelbenet + lite småblesyrer medan den andre var sämre däran. Någon som vet?
Ja, jag kom av mig lite när jag såg Hampus och en annan kille i lecahavet i första kurvan, och sen kommer man ut på rakan och ser förödelsen :( Det skrämde då inte undan mina hjärnspöken iaf. Jag hoppas verkligen att alla inblandade klarade sig efter omständigheterna väl! Det var inte kul nånstans att se folk ligga mitt på banan sådär :(

Man hoppas ju att killarna i SC har lite ågren också :mad:
 
Var det inte gulflagg och SC -skylt ute??
Hade SC stannat för att skydda den skadade föraren från att bli påkörd??

Gulflagg är det enda "verktyget" funktionären har att varna förarna i inledningskedet av en olycka, innan tävlingsledaren får in sådan information från postering elller ambulans personal att han eventuellt beslutar att rödflagga hela racet.

Har själv varit med om en sådan grej på en bandag, när jag är på väg ut på flygrakan där en skadad förare och hoj ligger vid "racespåret" och hojar tvingas bromsa för att undvika föraren o hojen. Allt hände innan det var gulfaggat och allt gick bra som tur var.

Tyvärr blir det ofta svåra avvägganden att både skapa en säker miljö för förare och skydda funktionärer från att bli skadade.

Vilken vägarbetare skulle vilja jobba på en väg där trafiken går i 150 ++ utan några barriärskydd m.m. Det är vardagen för många funktionärer som ställer på sin fritid för att ett SM skall bli möjligt.
 
Last edited:
Jag skickade just in en rapport om olyckan till svemos roadracingsektion dvs; Per Träff, Rickard Sthillert och Fredrik Hansson för att de ska veta vad som hänt. Så här skrev jag:

Startkrasch i Rookie 600 Anderstorp 2 maj 2010.
En riktigt otäck krasch inträffade under andra varvet på Rookie 600 racet. Den hade aldrig behövt hända om tävlingsledning/funkitonärer hade agerat korrekt.
Så här gick det till.
Starten går och hela fältet drar iväg. Jag ligger 4-5:a ut på rakan. Bakom mig blir det en startvurpa i första kurvan/startkurvan; två förare går omkull. När fältet efter ett varv passerar start-mål och går ut på varv två blinkar gult i ingång till startkurvan (kurva 1). Jag ligger fyra, tätt bakom de tre första. På ett föredömligt sätt saktar ledaren farten avsevärt och vi kör i klunga långsamt genom kurvan. Vid posteringen på utgången blinkar grönt samtidigt som det visas vit flagg. Alla slår på så hårt det går, jag kommer förbi två förare på utgången och ligger tvåa, 20 meter efter ledaren. En bit ut på rakan får vi se en Safetycar som kör mycket långsamt ned längs rakan. Ledaren bromsar in, jag bromsar in alldeles bakom, någon sveper förbi under hård inbromsning och släpper sedan om oss igen, uppenbarligen för att rätta till sitt misstag med att köra om oss. Ögonblicket senare smäller det bakom mig, en mc och förare flyger på tre meters höjd förbi i HÖG fart. En mycket kraftfull krasch är ett faktum. Det som skett är att en förare längre bak i fältet sett den gröna signalen på posteringen på utgång och sedan inte uppmärksammat Safetycar och att fältet ligger och kör i ca 40-50 km/h.
Här har flera funktionärsfel begåtts:
1. Safetycar körde ut på banan utan att gul signal visats
2. Grön signal visas på posteringen omedelbart före Safetycar kör ut på banan
3. Safetycar kör i alldeles för långsamt tempo; 40-50 km/h istället för att köra så fort det går.
4. Utöver detta var Safetycar alldeles för dåligt markerad; Jag är inte säker men OM det fanns blinkande ljus så far det alldeles för låg intensitet på det.
Jag är en mycket rutinerad förare med ett flertal säsonger i Superstock 600 och har dessutom gjort ett flertal utlandsstarter. Jag kan inte se att någon förare begått något fel. Kraschen berodde enligt mig enbart på funktionärsmisstag, primärt pga att grönflagg visades alldeles innan pacecars utfart.
Vidare vill jag framhålla att funktionärers jobb är svårt och många gånger otacksamt och jag, som aktiv förare, är mycket tacksam att de finns och utför det jobb de gör. Dock måste vissa funktioner/situationer fungera till 100% och detta är en sådan.
Jag gör härmed en formell anmälan om detta och förväntar mig ett svar om vilka åtgärder som kommer att vidtagas. Detta gör jag dels för att visa på att det uppenbarligen saknas kompetens på någon ledande funktionärsposition, dels för att försöka undvika att detta händer igen.

Magnus Mossberg
#22 Rookie 600
 
Jo...det är sant det du skriver.. Men det är inte första gången det händer i rookie.. Det är inte bara klant arslen till SC. även dom som soppa in i smeten..kan för i helvete inte titta på framskärmem när ni kör...måste titta långt fram..
Det hände 2008 el 2009 samma sätt...
 
Last edited:
Stod och såg det hela från läktarplats och när jag såg safety car masa sig ut på startrakan i knappt styrfart så vågade jag knappt titta mer och mycket riktigt så händer ju det som inte får ske... helt korrekt Mossberg att skicka en rapport för så där får det inte gå till...
 
Last edited:
Jag skickade just in en rapport om olyckan till svemos roadracingsektion dvs; Per Träff, Rickard Sthillert och Fredrik Hansson för att de ska veta vad som hänt. Så här skrev jag:

Mycket bra o sakligt skrivet.

Tråkigt att funktionärs misstaget fick så svåra konsekvenser.

Ett problem kan vara kommunikationsproblem mellan olika funktionärer på en "dålig radiokanal" där mycket info skall utbytas på en kort tid. Om detta skall fungera perfekt i alla lägen krävs en mycket god radiodesiplin och mycket god träning med väl fastställda procedurer likt flygets trafikledningssystem.
Tror att enda sättet att få hela maskineriet att fungera perfekt i alla lägen är övningar likt räddningstjänsten eller försvaret

På informationsfronten mellan funktionärer, tävlingsledning o förare har inget hänt på 40 år sedan radion infördes. Inte ens en dator finns på posteringarna eller i fordonen.
.
 
Last edited:
Jo det är sant det du skrivet.. Men det är inte första gången fet händer i rookie.. Det är inte bara klant arslen till SC. även dom som soppa i i smeten..kan för i helvete inte titta på framskärmem när dom kör...måste titta långt fram

I det här fallet kan jag inte se att någon förare gjort fel; får man grönt ut på en långraka är det FULLT som gäller! Såklart! Denna olycka hade hänt oavsett klass.

Mycket bra o sakligt skrivet.

Tråkigt att funktionärs misstaget fick så svåra konsekvenser.

Ett problem kan vara kommunikationsproblem mellan olika funktionärer på en "dålig radiokanal" där mycket info skall utbytas på en kort tid. Om detta skall fungera perfekt i alla lägen krävs en mycket god radiodesiplin och mycket god träning med väl fastställda procedurer likt flygets trafikledningssystem.
Tror att enda sättet att få hela maskineriet att fungera perfekt i alla lägen är övningar likt räddningstjänsten eller försvaret
.

Tack.
Det största misstaget var att skicka ut safetycar innan det blivit signalerat gult runt hela banan. Det får ju bara inte ske!
 
Last edited:
Jag har funderat en del under dagen, SC får ju köras om om de inte visar ledarens nr, var SC i racelinjen eller åkte den väntandes på flygrakans vänsterkant? Kan det vara så att ledaren slog av på gasen fast detta inte var ett måste? Visst är det så att ledaren ska stanna bakom SC men inte utan att det visas.

Jag vill på intet sätt hänga ut någon förare, vill bara lyta en tanke jag fått under dagen. Jag har körts SC här tidigare och då har vi följt vänster kant och släppt fältet ett varv, påstår inte att detta på något sätt är standard... Och kanske är det nått som bara gjorts här då landnigsbanan är så bred.

Andreas
 
Jag har funderat en del under dagen, SC får ju köras om om de inte visar ledarens nr, var SC i racelinjen eller åkte den väntandes på flygrakans vänsterkant? Kan det vara så att ledaren slog av på gasen fast detta inte var ett måste? Visst är det så att ledaren ska stanna bakom SC men inte utan att det visas.

Jag vill på intet sätt hänga ut någon förare, vill bara lyta en tanke jag fått under dagen. Jag har körts SC här tidigare och då har vi följt vänster kant och släppt fältet ett varv, påstår inte att detta på något sätt ärstandard...

Andreas

Vad pratar du om? Man får ALDRIG köra om pacecar förrän man fått signal att det är ok att göra så!
 
Äntligen hemma efter en lång dag på akuten i Värnamo.. SM höll oss sysselsatta kan man lugnt säga...
Kan meddela att alla killarna nu ligger på Post-op(observationsavdelning) o blir omhändertagna av gulliga syrror, och snackar motorcyklar!
Inga allvarligare skador, en balanserad mix av hjärnskakningar, nyckelbensfraktur, en opererad handfraktur, en liten lung-pungtering.
En av killarna valde att åka hem till Gbg o få sin handled opererad där.
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025

Nu är det klart att världen...

Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Back
Top