Olja på bakdäck

BaMF

Ny medlem
Gick med
7 May 2009
Ort
Tyresö
Hoj
KTM 660 04
Fick olja på bakdäcket då jag hade glömt att dra åt oljepåfyllnings pluggen ordentligt, vid det röda sträcket på bilden och till höger hela vägen ut runtom. Nuvarande däck är mycket spetsigare så om man inte lägger ner särskilt mycket och tar det lugnt vid högersvängar borde man knappt komma ut på den oljiga delen. Min fråga är nu om oljan slits bort, om det går att tvätta bort med några avfettningar eller om jag bör skaffa ett nytt däck genast.

visabildphp.jpg
 
Jag hade torkat av med avfettning och sen kört.

Har fått olja på däcken när jag hade 125a och det torkade jag inte ens av, sladdade loss lite på gruset bara så det blev rent.

Nytt däck behöver du inte köpa iallafall, det är ett som är säkert.
 
Låter fint, tack för svaren gott folk. Dags att spinna grus och avfetta om inte gruset hjälpte :yoparty
 
Låter fint, tack för svaren gott folk. Dags att spinna grus och avfetta om inte gruset hjälpte :yoparty

Avfettning på bakdäcket låter inte så bra för gummit? Räcker garanterat med lite vatten och diskmedel för att få bort oljan, om du inte nödvändigtvis vill ut och spinna grus.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top