Rimligt pris GSX-R 750 K4

En Kawa är grön! En Sucka är blå-vit! En Yama är röd-vit! En Honda är röd-vit-blå. En Ducce är röd! En aprillia är svart!

En svart Kawa är fel! En grön Suzuki är fel! osv.

Måla om hoj så att det finns ett värde i själva lacken måste ju kosta minst 12 till 15 tusen. En sprayburkslack eller amatörlack gör dig ingen tjänst när du ska sälja, bara till att plocka bort pengar på priset.

De flesta hojtillverkare har ju färgvarianter, men ska jag köpa den nu gamla R1an. En blivande kulthoj...... ska den va RÖD.VIT. Ska jag ha en ZX7rr ska den va grön! Ska jag ha en osv.

Lacka om hoj, se till att göra det grymmt fint, Toyman!

Säger han som har en Rosa yamaha :tungan
 
intressant inställning, jag hade ju hellre sett att den var i bra skick med fräsch lack så länge man vet att hojen är ok att köra. Så för att vara säker på att man inte tappar så mycket i värde så ska man altså skruva på lite kina kåpor medans man själv kör och sedan säljer dom med orginal kåporna??

Men självklart så fårstår jag att orginal lacken är värd mycket men jag tycker inte att omlackning ska automatiskt betyda sämre :va

Jo men det ena utesluter ju inte det andra. Det är din hoj, gör som du vill. Men jag skulle inte ge mig på originalkåporna. Ska du lacka om, köp Hongkongkåpor och låt fantasin flöda. Det har du igen när du säljer sen -garanterat.

Snygga lackjobb på sporthojar är sällsynta av en anledning och alldeles oavsett har de en klart begränsad hållbarhet som positiv inverkan på värdet. En pippigul R1 eller gixxer 1000 med Avatartema är skitkul i ett par år. Med tiden blir de bara en av många omlackade sporthojar.
 
Om du ska lacka om hojen se då till att ta ordentligt med bilder på hojen före, under och efter lackeringen så du kan bevisa att den inte lackades för att du hade kört omkull. Det borde ta bort den värsta rädslan hos eventuella framtida köpare...
 
Om du verkligen vill ha annan färg på hojen och inte vill betala så mycket finns ju alltid alternativet att sälja originalkåporna till förmån för en uppsättning kinakåpor eller kraschkåpor som kan lackas om. Är originalkåporna är riktigt fina kan du säkert täcka upp för både nya kåpor och lacken. Men räkna som sagt med en rejäl värdeminskning.

Personligen hade jag skaffat ett kraschkåpset av bättre kvalitet och behållit originalkåporna på vinden tills det är dags att sälja.
 
Nyheter
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Back
Top