Vad göra?

d96angl

Gudomlig sporthojare
Gick med
10 Jun 2009
Ort
Göteborg
Hoj
Triumph Daytona 675 - 07
Hej.

Den senaste tiden har det varit en hel del MC stälder i vår kära stad.
Jag själv har precis köpt mig en hoj och det sista jag vill är ju att den ska bli stulen.
Vad kan jag göra för att motarbeta tjuven?
Mina förutsättningar är följande.

  1. Har skivbromslås (Abus Detecto 8000) vilket jag förstår inte avskräcker tjuven det minsta. Såga sönder bromsskiva och rulla iväg hojen.
  2. Står i låst flerbilsgarage som bara bostadsrättsföreningen har tillträde till.
  3. Ställer hojen framför bilen mot väggen så att bilen står i vägen om tjuven skulle komma på natten. Kör jag ej hojen till jobbet så står där ingen bil i vägen för tillfället.
  4. Har ingen möjlighet till att låsa fast hojen i något ankare, vilket hade varit bra om jag kunnat.
  5. Ställer hojen under kapell varje dag men det avskräcker ju knappast.

Vad mer kan jag göra?
Ska jag skicka en förfrågan till styrelsen om jag kan får sätta dit ett ankare att låsa fast hojen i?
Vilken typ av ankare ska jag isf sätta dit?

Mvh
Andreas
 
vi säljer dessa, men det är lite svårt att få ned i backen. annars har ABUS ett fett "ankare" som du sätter i golvet.
 

Bifogat

  • RLB3.JPG
    RLB3.JPG
    77.7 KB · Visningar: 34
jag har larm och imobiliser på min (samt lås och kapell såklart), man vill ju tro att det hjälper iaf, sen har jag den turen att jag kan parkera hojen 1m från mitt sovrumsfönster så skulle det hända nåt hör jag det direkt (dock vaknar man kallsvettig 2ggr om natten efter den senaste tidens aktiviteter :gnissla)..

annars, tja, montera en tändhatt i tändningslåset borde ju sätta stopp för de flesta stöldförsök, svårt att köra hoj utan fingrar.:rolleyes:
 
köp en GPS tracker som skickar sms till dig om hojen flyttas, sen kan du sms'a hojen så svarar den vart den befinner sig, sen gör du en tråd här på sporthoj och samlar ihop alla agressiva sporthojsåkare i en stor cheva van ala A-team replika och åker och hämtar den :tummenupp
 
Inte starta denna tråden är en bra början,syns den inte så finns den inte.

Så länge det finns vinkelslipar och minibussar så hjälper inga lås.
 
Jag har hojen i ett låst garage, och låser med styrlåset, skivbromslåset fram samt en fet kätting och ett abus hänglås rung bakhjulet. Tyvärr hjälper det föga om tre man beslutar sig för att bära ut hojen om de lyckas ta sig in i garaget.
 
Nyheter
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Back
Top