Däckbyte

Gilseg

Ny medlem
Gick med
14 Apr 2009
Ort
Lund
Hoj
Honda Transalp XL600V
Tjenare..

har nu för första gången ställts in för att jag behöver byta ett däck. Tog mig inte lång tid att klura ut att beställa online från tyskland är bra mycket billigare.

Min fråga är så klart följande; finns det någon som vet en firma i Skåne (så nära Lunda som möjligt) som byter däck utan att man köpt däcken hos dem..

Eller ännu bättre om det finns nån veteranare som byter sina däck själv och skulle ha lust att lära ut tekniken :).
 
[YOUTUBE-ID]anyY0UO5gqk&NR[/YOUTUBE-ID]

Finns en uppsjö med klipp på youtube. Här är ett exempel, omständig som fan men visar på grunderna. (skivorna behöver ej tas bort)
 
Tror att de flesta firmor gör det även fast man inte köpt däcken hos dem, till ett högre pris.
Detta högre priset är förmodligen (om de är smarta), så mycket högre att man tjänar på att köpa däcken hos dem istället.
 
Tror att de flesta firmor gör det även fast man inte köpt däcken hos dem, till ett högre pris.
Detta högre priset är förmodligen (om de är smarta), så mycket högre att man tjänar på att köpa däcken hos dem istället.

Jepp mycket ogillat hos däckfirmor att kränga internetköpta däck, varit med om det själv. Funderar starkt på att skaffa utrustning och börja kränga själv.
Men man borde öva lite först på några sämre fälgar än de som sitter på hojen.
 
Skydd för fälgen

I filmen använder han någon form av plastskydd för att inte skada fälgen nån som vet vart man kan hitta dessa?

annars verkar det ju inte speciellt svårt

Balansering finns ju också på youtube

Biltema har ju en pinne man kan använda
 
däckskrängarna här i trakten skiter fullständigt i om man har däck eller inte med sig, dom tar 300 pix för krängningen oavsett om man köper hos dom eller har med iaf...
 
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top