Sporthoj Skellefteå

Whopsi.... La ner hojjen i en sab igår på en liten grusväg =(
Blir nog att bygga om.

Men frågan är ju. När man street fightrar en hoj. Byter man kronan då, eller borrar man bara hål i den befintliga för att montera fästet för styret???
 
[Alltså, E-son skulle ha 300 spänn för att byta däcket på hojen.. alltså demontering, byte av gummi, balansering och montering tillbaks på hojen igen.
Visst fan låter det billigt? jag menar, bara montering av däck kostar väl 200 spänn..

Det lät billigt, men chefen är i Spanien:Bugar:banana[/QUOTE]

måste tyvärr backa ur på onsdag måste till baka till fjollträsk så du får ha högst kåpa på återsende nu när jag vet hur trevligt det var trevlig sommar o kör med insidan vill träffa alla hela med hälsan ibehåll:krama:tuttar:fyllisar:fyllisar villsen 08 MVH Ola hör av er om ni åker villse
 
Lämnade in bågen på E-son idag, vill inte sitta och vänta länge på däck. Köpte även däcket på E-son, ett Michelin Pilot Sport. Nästa gång får man ha lite framförhållning och beställa i tid :)
 
Whopsi.... La ner hojjen i en sab igår på en liten grusväg =(
Blir nog att bygga om.

Men frågan är ju. När man street fightrar en hoj. Byter man kronan då, eller borrar man bara hål i den befintliga för att montera fästet för styret???

Tror inte att Tl1000 kronan går borra, har för mig att du har massvis med "ryggar" på undersidan, brukar gå bra borra annars bara beställa krona, finns en som gör dom här på SH.
 
Själv har jag bevistat Tisdagsträffen för andra gången i år. Jag måste fanken sluta med det nu, håller på att tycka att det går an att köra så där sakta med en massa gubbar på glidare.
 
:öl ...eller nja blev bara en för att fira att jag gjort i ordning hojen för besiktningen idag ...fast finns nog fortfarande vissa bitar dom kan ha åsikter om.

/Johan

Låter ganska likt mig, fick färdigt det sista för besiktningen igår kväll. Men nu sitter man med ett blankt papper som belöning! (Kanske måste ut och ta en segerrök)
 
Låter ganska likt mig, fick färdigt det sista för besiktningen igår kväll. Men nu sitter man med ett blankt papper som belöning! (Kanske måste ut och ta en segerrök)

Gick fint för mig också men när jag var klar och kom ut var det en besiktningsman på rast ute och rökte och hade lite frågor. Dom hade nog kunnat ha lite åsikter om vissa av mina modifieringar om dom varit hårda.

Körning ikväll eller kommer det att dra ihop sig så att det regnar?

/Johan
 
Fyfan vilket skitväder idag! (inte skitväder egentligen) men satan va varmt det är... fick knappt av mig handskarna eller kläderna efter jag tagit en runda på stan, hoppas det är aningen svalare ikväll !
Jag röstar nästan på en mjukglass i bersan ikväll.
 
Hoppas Dirty 950 kan klippa ihop lite film material å lägga länk så man kan få kika hur de såg ut! :D
Vi körde botsmark idag.
 
...med trevligt besök av Mr. MCSnuten.. :angel från Sjungande till Medle > ..

Annars lite för varmt.. men nu ska vi inte klaga.. då vi har haft sämre väder förr..

Hade även för mig ett litet äventyr.. Rullade sista biten på Burträskvägen ner till Volvo-macken.. :D Soppatorsk..
 
Riktigt skoj körning trots att man sket knäck då mc-poppo kom upp bredvid en :)
14 liter på 19 mil... märks att lillen varvar för mycket.
 
Han har varit aktiv ikväll den lille mc-polisen, han körde efter mig bra nog länge...han har kanske känt sig ensam och ville ha lekkamrater.
 
Nyheter
Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

Back
Top