Usb minne lite väl mycket loss?

  • Thread starter Thread starter Dominator-Rocks
  • Start date Start date

Dominator-Rocks

Guest
Vet att man inte kan förvänta sig att få den exakta mängden utrymme som står på minnena men att bara få ut 15 på ett 16gigs gör mig irriterad.

Är det normalt för ett 16 gigs att bara ha lagrigskapacitet för 15gig?
 
Ja, det är normalt. Dela fabriksuppgiften med 1,024 så får du fram den verkliga, användbara storleken. Inom datorvärlden är 1 GB lika med 1 073 741 824 byte (eller 1024*1024*1024 då 1 kB = 1024 byte, 1 MB = 1024 kB, 1 GB = 1024 MB) men hårddisktillverkaren anger alltid kapaciteten "oformaterad" och 1 GB är då 1 000 000 000 byte. Lite fult, men det är gängse förfarande i branschen.

-edit- att dela med 1,024 stämmer inte riktigt, fattar fan inte matte tillräckligt bra. Dock stämmer summorna i övrigt och det är normalt att det minskar. Testa att använda Googles sortomvandlare för att få svar!
 
Last edited:
Tycker inte att det är fult alls faktiskt, SI-enheter är mer korrekt att använda eftersom man inte kan utgå från att alla tänker lagra data i binärform på disken.
 
Ok tack för svaren!

Minnet gick sönder, efter 1 timmes användning slocknade skiten :va var och hämtade ett nytt och det är bara på 14,9 :mad: :hihi
 
Det är samma på din hårddisk, kolla så ser du =)
 
Vilket märke köpte du? vad får man ge för ett 16gig eller 15 då:)
 
Nyheter
Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Back
Top