Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Gjorde ett EU-test på dn.se
skrämmande, fick mer eller mindre mellan 40% och 55% på samtliga partier, inkl. juni-listan och piratpartiet.
skillnaden mellan partien verkar vara minimala nu för tiden...
Det är därför det finns ledamöter för Fi just nu i Eu-parlamentet
Samma gäller förövrigt i riksdagen och i kommunen, tja överallt i Sverige.EU-parlamentet är tillsammans med ministerrådet lagstiftande. Kommisionen förbereder, ministerrådet beslutar, parlamentet fäller eller godkänner och domstolen ser till att medlemsländerna följer beslutet.Valet gäller 19 ledamöter i ett parlament med 789 stycken (nästan 3 procent av hela parlamentet). Eu-parlamentet är rådgivande om jag förstått det hela rätt men kan fälla lagar och göra tillägg, dock vet jag inte när, hur och varförEu-parlamentet skall spegla upp vad folket tycker då Eu-kommisionen inte är folkvald.
Egentligen låter EU-parlamentsvalet meningslöst, man ser ju det även på när partierna började sin "valkampanj", ja en månad innanMen i och med att EU-lagstiftningen i många fall gäller före svensk lagstiftning och det mesta EU beslutar skall förr eller senare (inte IPRED men det slängde man in som bonus) pressas in i svensk lagstiftning trots att det krockar med andra lagar är parlamentsvalet i praktiken viktigare än riksdagsvalet. Dom du röstar på nu sitter i 5 år så nästa val är 2014.
Det som är lite läskigt är att om man röstar på ett parti då kan ledamoten som får platsen närsomhelst gå över till ett annat partiDet är därför det finns ledamöter för Fi just nu i Eu-parlamentet
Samma gäller förövrigt i riksdagen och i kommunen, tja överallt i Sverige.
Gjorde ett EU-test på dn.se

|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |
|
|
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige
Äntligen är frågan om vem s... |