Torgo
The Master does not approve
Så bara för att du inte gillar Café Norrköping så kvittar det för dig om Sverige kan bibehålla en av sina viktigaste massinformationskanaler? Vid stora händelser såsom 9/11 har bl.a. Internet segat ner rejält på grund av ökad belastning, och Text-TV har varit ett av de effektivaste sätten att få information.
Hur ser du på det här att pengar från din skatt går till forskning kring bröstcancer, du har väl inga bröst?
Hur vore det om SVT fokuserade på just samhällsinformation, och gav fan i att köpa in/producera en massa triviala nöjesprogram och överlät detta till de reklamfinansierade kanalerna. Sportsändningar som kostar x antal miljoner i sändningstillstånd, hör det hemma på en public service-kanal?
Hade dom skippat all sådan skit, hade dom säkerligen kunnat dra ner rejält på sina omkostnader och därmed sänka avgiften till en vettig nivå.
Eller låt nöjes/kultur/sportsändningar bli pay-per-view och låt nyhetssändningar och ev. samhällsprogram ingå i (den sänkta) tv-avgiften.


