TR Anderstorp?

Tror det blivit fel i tidsschemat för lördagen? SBC Race 1 Start kl. 15:40?

Ja, det har blivit fel, schemat för lördagen ska vara lika som söndagen. Justeringar kan komma att ske, ska se över om Honda 100 ska köra sit på dagen.

SST 600 på lördagen har ramlat bort, men SST 1000 kör kl 15.40, och SST 600 därefter.
 
Ja, det har blivit fel, schemat för lördagen ska vara lika som söndagen. Justeringar kan komma att ske, ska se över om Honda 100 ska köra sit på dagen.

SST 600 på lördagen har ramlat bort, men SST 1000 kör kl 15.40, och SST 600 därefter.


Jo, jag vet att det är problem att få till ett tidsschema som gör alla nöjda. Men vad gäller Honda-gänget så borde ni nog titta om det inte gick att få till lite annorlunda, dels den tidiga och enda träningen på fredagen (blev det några möjligheter för körning för juniorer på torsdagen? I så fall ligger ju inte denna så dumt, annars är det ju ett dygn mellan träningspasset och kvalet, detta för skolbarn som skall ta ledigt samt föräldrar som skall vara lediga en hel dag för 20 min träning). Sedan är det som Sandström skriver, det är barn mellan 8-14 år och de har svårt att hålla fokus om de skall gå och vänta hela dagen för att köra sent på eftermiddagen.

Mina 5 ören....
 
Nyheter
Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Back
Top