Välja bredbandsleverantör?

Yabba

Den som lever får se!
Gick med
8 Mar 2005
Ort
Kristinehamn
Hoj
KTM 1290 SAR -17, SÅLD KTM 990 Adventure -07, SÅLDSuzuki GSXR750 -90, SÅLDSuzuki GSXR750 -91, SÅLDSuzuki GSXR1000 K3.
Fick ett samtal från glocalnet (min nuvarande bredbandsleverantör! ) om att bindningstiden håller på att löpa ut.
Hon smörade med att band jag mig i ett år till skulle jag få en månad gratis.
Har aldrig haft nåt strul med dom mer än att dom inte kunna höja hastigheten fastän dom lovat det.
Tackade nej till erbjudandet och är fri att välja vilken leverantör jag känner för.

Men, i vilket fall så funderar jag på vilka alternativ finns det till glocalnet?

Har kollat lite på telia, bredbandsbolaget och tele2.
Vilka fler finns det?
Rekommendera gärna
 
Tänk bara på att du har en uppsägningstid på tre månader (tror jag det är). En annan sak att tänka på är att välja operatör som du kan göra en sk portering till. Det innebär att installationen av den nya operatören går avsevärt mycket snabbare. Även om i ditt fall Glocal avslutar ditt abonnemang betyder inte det per automatik att dom tar bort kopplingen till sin utrustning på din telefonstation. Av erfarenhet kan jag tala om att det kan ta upp till två månader innan det sker.
 
Jag har BBB (BredBandsBolaget) och är helnöjd med dom. Är aldrig några problem om det blir nåt tjaffs utan de är alltid sammarbetsvilliga och hjälper till, även om vissa på kundtjänst är lite clueless så man får sätta dom på plats när dom inte vet vad dom pratar om. ;)
Trevliga är dom iallafall och linan funkar klockrent.
 
Medhåll där, BBB är apbra. Nu har jag iofs fiber men dels blev jag gratis uppgraderad till 100/10 för ett par år sedan, och nyligen hörde de av sig och undrade och jag ville betala 50:- mindre varje månad om jag band upp mig på ett år. Givetvis. Har aldrig haft något som helst strul med dom, vilket är mer än vad man kan säga om flera andra.

Vet inte om de håller samma kvalité när det gäller ADSL dock.
 
För att sammanfatta "de fyra stora" skulle jag säga:

Telia - Driftsäkert och snabba åtgärder, inga rafflande erbjudanden, minst hastighet för pengarna. (XR 650)

BBB ADSL- Snabba, fokus på prestanda med fler alternativ gällande hastighet. (R6)

BBB FIBER - Snabbast, säkrast. (En servicefri Hayabusa)

COMHEM KABEL - Som BBB FIBER fast långsammare och aningen mindre driftsäkert. (GSXR 750)

GLOCALNET - Som BBB ADSL fast med mindre fokus på prestanda och mer på priset. (ER-6)



Telia äger hela kopparnätet vilket gör att de har övertaget när det gäller service. GN och BBB ägs av Telenor och "hyr" Telias nät, därför tar reparationer aningen längre tid. GN kräver telefonabbonemang.
 
BBB skulle jag aldrig rekommendera p.g.a. den värdelösa kundservice man får om man inte ska beställa. Den kortaste kön jag suttit i var 40 min lång. Jag utgår ifrån att de fixat en del sånt nu men seriöst, de är lätt Sveriges minst serviceinriktade bolag. De som sitter i första steget av supporten kan ingenting utom det som står på deras fusklapp - kolla så sladden sitter i, resetta modemet och testa ett annat modem typ - och det ska de fråga tre gånger innan de inser att man själv inte lider av samma okunskap som de och då får man stå i ännu en kö för att komma till den 'riktiga' supporten. Suck. Jaa, jag hade rätt mycket problem med BBB och var därför tvungen att sitta i den där kön mer än en gång i månaden.

Jag kör Telia och det kommer jag nog fortsätta med. Bra support, korta köer och mycket mer driftsäkert.

Ja, ADSL handlar det om.
 
Bredbandsbolaget funkar klockrent, jag har betalat för 24mbit, men har aldrig kommit över 16-18, men jag behöver IOFS inte så mycket bandbredd heller, så jag ringde och bad dom nedgradera till 8, då säger killen på kundtjänst "du kan ju få 16, så jag låser på det och medelar faktureringsavdelningen att du har 8.

Sedan dess har jag alltid haft mellan 12 och 16.

Johan på supporten är en pärla, han fixar alla problem SNABBT och ringer tillbaka och kollar så att man är nöjd.

Dessutom tog dom över min fasta telefoni, jag hade tänkt säga upp den, men eftersom jag redan var kund hos dom skulle jag slippa fasta kostnader, endast betala för samtalen, så då fick dom ta det med.
 
Tackar för alla tipsen!
Får se hur jag gör.
Verkar som att man måste ringa runt till dom olika leverantörerna för att slippa bli påprackad en massa annan skit.
Beställer man via deras sidor så är det diverse annat som jag inte vill ha som medföljer.
 
Tackar för alla tipsen!
Får se hur jag gör.
Verkar som att man måste ringa runt till dom olika leverantörerna för att slippa bli påprackad en massa annan skit.
Beställer man via deras sidor så är det diverse annat som jag inte vill ha som medföljer.
bbb har funkat bra för mig men,finns väl kanske billigare alternativ.
ring upp dom och fråga helt enkelt vad de har för erbjudanden,kan ju knappast skada i alla fall.
/robin
 
Har kört Comhem, telia och nu Bredbandsbolaget.
Combort och Felia är världsbäst säger dom. Men verkligheten säger att har har du en 24Mbit så ger den 24Mbit vid 0 uppload. Vid max uppload så ger den knappt 2Mbit. Dvs duplexen är lika men kass.
Så för oss som gillar att ladda upp och ned så skiter det sig.


BBB funkar 100% bättre, dock fick jag en sämmre lina generellt 20Mbit ner och 4 upp. Men jämfört med ComFelia 24/2 som ger 2/2 vid full duplex så ger jag fem styren utav fem till BBB som faktist håller vad dom nästan lovar 18/4.
 
Banhof verkar vettigt då dom inte lämnar ut IPnummer till myndigheterna. Dom sparar dom inte.
 
Det beror ju lite på vad du använder nätet till. Men är du fri att välja skulle jag nog köra på Svenskt Bredband eller Bredbandsbolaget. Jag har BBB idag, men hade jag kunnat så hade jag lätt kört på Svenskt Bredband.

"Internet
Riktigt bredband upp till 200Mbit/s för 229kr/mån och 0 kr i anslutningsavgift."

http://www.svensktbredband.se/
 
BBB skulle jag aldrig rekommendera p.g.a. den värdelösa kundservice man får om man inte ska beställa. Den kortaste kön jag suttit i var 40 min lång. Jag utgår ifrån att de fixat en del sånt nu men seriöst, de är lätt Sveriges minst serviceinriktade bolag. De som sitter i första steget av supporten kan ingenting utom det som står på deras fusklapp - kolla så sladden sitter i, resetta modemet och testa ett annat modem typ - och det ska de fråga tre gånger innan de inser att man själv inte lider av samma okunskap som de och då får man stå i ännu en kö för att komma till den 'riktiga' supporten. Suck. Jaa, jag hade rätt mycket problem med BBB och var därför tvungen att sitta i den där kön mer än en gång i månaden.

Jag kör Telia och det kommer jag nog fortsätta med. Bra support, korta köer och mycket mer driftsäkert.

Ja, ADSL handlar det om.

Jag har helt motsatta erfarenheter av BBB's support. Snackade med dom senast i lördags och fick efter två minuter i telefonkö hjälp snabbt och kunnigt. Han löste problemet och var proffsig och trevlig hela tiden.

Jag har kört BBB's ADSL sedan måååånga år tillbaks, redan innan dom köpte upp Bostream, och tycker alltid att det funkat prima. :tummenupp
 
Banhof eller Alltele.se sparar inte IP nummer om du nu är en "pirat"
 
*/ ?>
Nyheter
Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Back
Top