Fraktsätt usa-sverige

crm

HONDA
Gick med
17 Aug 2003
Ort
Degerfors
Hoj
GSXR 1000 -06
Tjena, Hittade en motor till min cbr för ett överkomligt pris i californien, nån som har någon erfarenhet av fraktmetoder och vem man ska kontakta?

Egentligen ville dem inte skicka den till sverige men om ja skötte allt kunde dem gå med på det.

Så är de nån som vet var och hur man ska gå till väga så kom gärna med ett tips var man kan vända sig .... mvh:banana
 
kolla med nån jänkebilsimportör om dom kan slänga motorn i skuffen på nån bil o ta med i containern ,usps brukar bli billigast annars ,men en motor väger en del så gratis är d inte
 
kolla med nån jänkebilsimportör om dom kan slänga motorn i skuffen på nån bil o ta med i containern ,usps brukar bli billigast annars ,men en motor väger en del så gratis är d inte

Stämmer in!!! Annars blir det dyrt pga vikten och glöm inte att du åker på tull på både vad motorn kostat OCH vad frakten kostat, det är några procent på den totala summan, kommer inte ihåg hur mycket men det var inte alltför lite!!!
 
Tullen är väl det lindriga i det här fallet, det trista är ju att om man köper från en firma så slås det dessutom på moms ovanpå inköpspris + frakt + tull. Men det kanske är en privatperson som säljer?

Om säljaren inte vill röra ett finger så är det väl bara budfirma som gäller? Då får du boka en upphämtning hos säljaren som bara behöver lämna grejerna till budet.

Tänk på att om du använder UPS, och se'n tar emot grejerna på en privatadress så måste du betala tull + ev. moms med jämna pengar när du får grejerna i handen. Om du kan få det skickat till företagsadress så kommer företaget få en faktura på summan istället.

Har fått mycket grejer med UPS och det har funkat bra, har även fått nå't skickat med FedEx vilket också funkade smärtfritt. Har dock läst på nå't forum i USA att FedEx suger pung därborta.

Om säljaren skickar med amerikanska posten (USPS) så vill jag minnas att man får hämta ut grejerna på sitt lokala postcenter (och då betala tull + ev. moms där).
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top