Helställ/2-delat

Kalmar08

Ny medlem
Gick med
26 Jun 2008
Ort
Kalmar
Hoj
R1200R
Har ett 2 delat Alpinestars-ställ i 60 som är bra i storlek, överdelen är iofs jävligt tajt men det är ok. Gillar a-star och skulle hellre ha ett helställ.
Nu kommer frågan: är a-star 2-delat strl 60 lika stort som a-star helställ strl 60 eller ska jag gå på strl 62. Hur brukar det förhålla sig mellan 1-2 delat just i a-star???
(Inte helt lätt att få prova då få har så stort på lager)
 
Min erfarenhet säger att helställ är mindre, men passform är väldigt olika. Har sagt det förut och lär få säga det igen; utgå inte från att passformen och storleken på A-starsställ är likadana, för det är de inte. Du måste, hur tråkigt det än låter, prova dig fram om du inte vill chansa.
 
Jag hade tidigare ett A-stars 2-delat i stl 50 men köpte ett helställ i stl 48 istället. Det 2-delade satt lite löst (töjde sig mer än vad jag trodde).
Helstället satt extremt tight när det var nytt men har töjt sig en del. Dock inte lika mycket som mitt 2-delade av någon anledning.
Dessutom krymper dom över vintern för nu sitter det väääldigt tight igen :hihi

Det bästa är ju att testa det innan för även om det är samma märke så skiljer sig 2-delade och helställ en del i modellen.
 
Jag känner att jag måste försöka hjälpa en svensk firma såhär i kristider.

www.psi-sweden.com

Då får man figursytt för mindre pengar än ett A-stars!

Helställ eller tvådelat? Jag har aldrig haft nytta av tvådelat så jag tycker att helställ sitter bättre och är utan nackdelar.
 
*/ ?>
Nyheter
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Back
Top