Passat 2003! Bromsklossar!

Då handbromsen nu fungerar sämmre men forbråmsen fortfarande är bra så är det förklarat! Nån som jobbar på Meconoen i Kungenskurva??:confused:
När man har självjusterande OK (som det kallas när handbromsen tar på bromsbeläggen) så måste du åka lite med bilen och bromsa så att beläggen sliter in sig och även så att självjusteringen för handbromsen justerar in sig. Först då kommer du att få optimal handbromsverkan men jag har aldrig denna lösningen med självjusterande OK för det funkar ALDRIG lika bra som handbromsbackar.
 
Kommer denna att fungera bra??
Tång.jpg

55kr alla Biltema!!
 
Tror att det funkar bättre med Biltema artikelnr 19-234 99,90 kr
 
Det funkar även med t.ex en rörtång och en polygrip om du inte vill handla just det där verktygen men det verktyget är ändå bäst.
 
Även Audi kör elektrisk handbroms

Du kan ju prova, men är oken de minsta dåliga funkar det inte utan specialverktyget då man måste hålla press på kolven samtidigt som man skruvar
 
Jag kan tillägga att mitt tips ovan gäller just att man ska ha tryck med polygripen samtidigt som rörtången ska snurra runt kolven.
 
*/ ?>
Nyheter
Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Äntligen!

Om du, som jag, ständigt åk...

Missa inte förköpstävlingen

Jul närmar sig och även om ...

Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Back
Top