Skimsa drev KTM 625?

ogga

Ny medlem
Gick med
12 Jul 2007
Ort
Norrköping
Hoj
KTM 625 SMC
Bytte bakdäck på cykeln. Samma dimension som tidigare, annat fabrikat.
Men det verkar som om det nya däcket ändå är lite bredare än det förra då kedjan nu släpar emot däcket.

Tänkte skimsa ut drevet bak någon millimeter eller så. Krävs nog inte jättemycket för att kedjan ska löpa fritt.

Någon som tror att det har stor inverkan på slitage av keda och drev?
Måste jag skimsa även fram? eller ska jag bara lägga ner och skaffa nytt däck?
 
Kanske enklare att skära bort den där millimetern på däcket istället? Skulle tro att det blir en del slitage på en kedja som inte är i linje med dreven.

Inget svar på din fråga dock, ber om ursäkt för det. :)
 
Man shimsar inte drev på bakhjulet då det är omöjligt att få bra. Ta fram kniven och skär till bakdäcket eller låt kedjan göra jobbet åt dig.
 
Flyttar du bak så flytta ut fram också.

Kan du snurra på hjulet utan att det tvärstannar? Ligger det inte emot för mycket fungerar det ofta att bara köra också
 
Kan du snurra på hjulet utan att det tvärstannar? Ligger det inte emot för mycket fungerar det ofta att bara köra också

Det är precis vad 70% av sveriges motardåkare gjort de senaste 10 åren. Resten kör antingen på smalare däck eller orkar ta fram kniven.
 
Kan snurra hjulet utan att det tvärstannar, så det är ju inte mycket som ska bort. Skära med kniv vågar jag nog inte.
Blir väl att köra dän det. Vågade inte riktigt göra det innan, kändes inte nyttigt för varken däck eller kedja. Synd på den orangea kedjan bara :-p men men... insidan av kedjan syns ändå inte. :)


Tack för svaren!
 
Kan snurra hjulet utan att det tvärstannar, så det är ju inte mycket som ska bort. Skära med kniv vågar jag nog inte.
Blir väl att köra dän det. Vågade inte riktigt göra det innan, kändes inte nyttigt för varken däck eller kedja. Synd på den orangea kedjan bara :-p men men... insidan av kedjan syns ändå inte. :)


Tack för svaren!


Låt en kamrat skära om du är rädd för knivar, tar inte lång stund och är inte svårt..
 
Äh, upp me hojen på mekpallen och stampa i tvåan och ge benet. Sen är det bara att smeka in mattkniven snett bakifrån. Lycka till! :S
 
Och andvänder du vatten tillsammans med kniven så skär det mycket lättare i gummi. Dom flesta punkteringar sker när det är blöt ute just av samma anledning.

Annars skulle jag kolla upp spårningen av bakhjulet lite extra noga en andra gång innan jag tar till kniven eller kedjesåg. Mät två ggr, skär en.
 
Satte på en 60-korning lamellskiva på vinkelkapen och slipade ner kanten runt om. Blev kanon och snabbt gick det också. :banana
 
Last edited:
Intressant tråd!
jag fixade till mina Dunlop 160 med en elhyvel, funkade utmärkt!:tummenupp
Tog bort 7 mm...:yoparty
Man får ta lite åt gången bara så blir det kanon.
Bara ett litet tips i en lite gammal tråd!
 
Nyheter
Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

Back
Top