Mysiga kurvor

dlgvrg

Sporthojsnörd
Gick med
17 Nov 2003
Ort
Västerås
Hoj
En bunt hojar
Jag vet inte om det redan finns, men en tråd om mysiga kurvor som man kan ta sig till och köra några gånger fram och tillbaks bara för att dom är goa kanske kan vara något.

En av mina favoriter är vid Upplands Väsby Infra city, en lång böj som man alltid får lite tufft att bromsa in efter men lockar till att snurra runt i rondellerna vid sluten och köra ett varv till!
 

Bifogat

  • Myskurva.jpg
    Myskurva.jpg
    173.6 KB · Visningar: 83
Ta det lungt på den platsen, det är ALLTID fullt med grus och sten då sandtaget brevid ansluter till en av rondellerna.
 
Ta det lungt på den platsen, det är ALLTID fullt med grus och sten då sandtaget brevid ansluter till en av rondellerna.

:fakta Aldrig åkt hoj där men alltid när jag äkt förbi med bil så ligger det grus där.. Som man ser på bilden så är grannen ett jättegrustag :huvet
 
Ta det lungt på den platsen, det är ALLTID fullt med grus och sten då sandtaget brevid ansluter till en av rondellerna.

Ok, jag har väl haft tur och hittat undantagsdagarna som bekräftar regeln! Man bör väl antagligen alltid ta en lugn vända och kolla väglaget innan man gasar på!
 
Nyheter
En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top