Första Bandit-starten i år...

Gaffa-mannen

Touringdäck på Gelleråsen
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Kumla
Hoj
Suzuki GSF 1200s Bandit, + Honda ANF125 Innova
Förra våren kom jag på att batteriet till Banditen var helslut efter att ha stått orörd alldeles för länge. Värken i höften och all det där. Så jag ställde av den, plockade ur batteriet.:näsblod

I morgon ska garaget få golvet skrubbat, så jag var tvungen att ta ut båda hojjarna. Det är bra uppförsbacke ut ur garaget, och jag tänkte absolut inte slita med det. Eftersom jag är mycket bättre i höften nu efter operationen, så provade jag att sitta upp på den igår. Det kändes bra, så idag drog jag till Biltema och köpte ett nytt fräscht batteri.

Tryckte i batteriet, satte bensinkranen på PRI en minut, hoppades på det bästa men förväntade mig att det skulle ta ett tag att få igång åbäket efter så lång tid.

Men den hoppade igång på 1,5 sekunder, som om den inte hade stått länge alls, utan ivrigt väntat på att få dra ut en repa.
Fan vad jag är sugen på att ställa på den igen, och börja köra. Har fortfarande lite ont om pengar efter 3 månaders sjukskrivning, men snart kommer skatteåterbäringen. :yoparty
 
Härligt, våren är bästa tiden för hojar. Känns så jäkla roligt att dra igång hojen efter en längre tids uppehåll.
 
Kör lugnt bara.
Du har ju varit ifrån'et rätt länge nu och är sannolikt duktigt rostig på körningen. :tummenupp
 
Det står fortfarande avställd. Men nu när det blivit Juni ska jag leta rätt på ett vettigt försäkringsbolag. 7000:-/hel-helår betalade jag senast.
 
*/ ?>
Nyheter
Missa inte förköpstävlingen

Jul närmar sig och även om ...

Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Piaggio-gruppen tar över importen av Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi och Vespa

Det händer en hel del när d...

Katalogen börjar ta form!

Stora Motorcykelkatalogen 2...

KTM och Husqvarna återkallelser

Pressreleaser från KTM och ...

Provkörning pågår: KTM 1390 Super Adventure S EVO

Vulkanen Teide vakar över o...

Äventyr i Algeriet

I januari åker Allt om MC t...

Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO

I ett maffigt bergsområde, ...

Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO

I ett maffigt bergsområde, ...

Lite fler live foton på KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Direkt från Teneriffa! Förs...

Back
Top