Vad har hänt med min lack??

MackeNo1

Varför slita på mer än ett hjul i taget?
Gick med
6 Mar 2003
Ort
200m söder om Dalälven
Hoj
KTM 1290 Super Duke R -18, Suzuki GSF 1200 Bandit -98 café racer projekt, Husqvarna FE 350 -14, PGO G-Max 150, Yamaha Beluga -92
Köpte en Aprilia Falco -00 i vintras, den hade gått 1100mil och var uttagen sent -02. Som ny i skicket och inga fel på lacken nånstans...

Igår när jag skulle tanka hojen såg jag att det var fullt med vita/grå prickar på tanken, mest samlat på höger sida om tanklocket men finns även på några andra ställen. Känner man på prickarna så är dom knottriga och går ej att putsa bort, får intrycket av att dom kommer innifrån lacken på något sätt.

Tvättade hojen när jag hade köpt den och då fanns dom inte där, körde med avfettning, vaxade och putsade upp den ordentligt. Det var inte soligt den dagen så ingenting borde ha kunnat reagera med lacken, dessutom har det ju uppkommit nyligen eftersom jag inte sett det förrän igår.

Har inte hållt på med bromsvätska eller andra starka kemikalier i närheten av hojen. Fattar helt enkelt inte vafan som har hänt, lacken verkar vara helt sabbad :(

Hade det varit ett fabrikationsfel av Aprilia så borde det väll ha dykt upp tidigare, hojen är ju trots allt 8år nu.

Det enda jag kan komma på som skulle kunna ha orsakat detta är att det kommit bensin på tanken vid tankning, tankhålet på Falcon är jävligt litet och det är lätt hänt att det kommer stänk av bensin på tanken. Men dom måste väll ändå ha gjort en bensintank med lack som tål lite soppa?

Någon som har en aning om vad som kan ha orsakat detta och om det mot all förmodan går att göra nånting åt? Tanken är av plast, om det kan hjälpa någon komma på vad som hänt..
 

Bifogat

  • Lackskada 1.jpg
    Lackskada 1.jpg
    74 KB · Visningar: 271
  • Lackskada 2.jpg
    Lackskada 2.jpg
    64.5 KB · Visningar: 298
  • Lackskada 3.jpg
    Lackskada 3.jpg
    73.6 KB · Visningar: 240
klarlacken verkar ha släppt.. de har förmodligen fuskat vid lackering...

edit: sen...
 
Den tanken är sannolikt omlackad. Så kan det se ut efter ett dåligt underarbete.
 
Faan va tråkigt.... Killen som sålde den berättade att den varit omkull, men hojen var helförsäkrad och allt är gjort på firma. Vet inte hur längesen det var tanken lackades om.
 
Faan va tråkigt.... Killen som sålde den berättade att den varit omkull, men hojen var helförsäkrad och allt är gjort på firma. Vet inte hur längesen det var tanken lackades om.

Bara för att det är gjort på firma betyder det tyvärr inte att det är riktigt gjort..

Det ser troligast ut som redan har sagts att det kommit fukt antingen klarlacken eller basen och det kan ta ett bra tag innan det uppdagar sig. T ex. i den form som du visar.

Klarlacksläpp är det inte, då brukar det lossna större flagor vilket syns direkt. Alltså att klarlacken ej har fäst vid basen pga. antingen dåligt underarbete, felaktigt blandad klarlack eller fel sorts klarlack till den aktuella basen.

Hur länge sedan var det den blev omlackad?
Är firman lite seriös så lackar dom säkerligen om tanken till ett kraftigt reducerat pris om du påpekar bristerna.

Lycka till!
 
Ska ta reda på när det är gjort. Är det en firma som har slarvat så borde man väll kunna reklamera deras jobb om det är gjort inom 3år? Vet inte om det fungerar så mot en lackfirma men direkt mot butiker har man ju 3års reklamationsrätt på ursprungsfel.
 
Nyheter
Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Back
Top