det kallas förståelse och det handlar om ömsesidig respekt.. för att få den är det en bra början att förstå vad religion betyder för olika människor, och du förstår inte det.. det är där problemet ligger.. du får tycka att religion är skit, men du ska fortfarande acceptera att inte alla tycker att det är skit; förståelse..Varför envisas du med att behandla deras jävla religion lika religiöst som de själva?
Religion är för idioter.
Att plocka upp skolböckerna igen lär knappast ge mig mer förståelse.
I sedvanlig socialism (när argumenten tryter) försöker du som vanligt slå undan benen genom att påstå mig vara korkad.
Vet du vad, jag kan börja om från början.
Förklara du för mig, utan anspelningar på min bristande hjärnkapacitet,
varför jag bör respektera dessa personers religion,
religionen som (ur min synpunkt) helt utan anledning säger åt sina utövare att ej äta griskött, piska de som ej har slöja, döda danskar som ritar muhammed (fy!).
det hela är ganska enkelt: om du medvetet hånar folks religiösa tro bara för att jävlas så är risken för att du hamnar i blåsväder ganska stor.. om du inte hånar folks religiösa tro så är risken för att du hamnar i blåsväder minimal..
kunskap är förståelse.. börja där är mitt tips, och jag tror faktiskt att du skulle ha stor behållning av att läsa lite religion..
det handlar inte om politisk tillhörighet och det har det aldrig gjort.. det handlar om människosyn.. om du tar åt dig och känner dig korkad får det stå för dig, det var inte min intention..
du bör respektera deras religion av den anledningen att vi alla är människor.. att tycka om eller acceptera en religion är inte detsamma som att respektera den, du verkar blanda ihop uttrycken lite..


