Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Om jag ska köpa ett beggat racedäck istället, för att spara en slant, vad ska jag då leta efter?![]()
Måste köpa nytt bakdäck till början av säsongen och hade egentligen tänkt köpa ett nytt Michelin pilot road 2ct. Ny som jag är har jag mest slitit mitt gammla Metzeler-däck på mitten. Om jag ska köpa ett beggat racedäck istället, för att spara en slant, vad ska jag då leta efter?![]()
Däcken jag kör på har gått ett eller två träningspass. Livslängden är likvärdig som för vanliga sportdäck som jag tidigare åkt på, jag brukar byta runt 500 mil. Att man får en mer snabbstyrd cykel för halva pengen är ju bara positivt.
Kör man så hårt på gata att greppet inte räcker så förkortas den förväntade återstående livslängd med ganska många år.
Well, Pegason är från... Hmm, 1998 vill jag minnas. Originaaldäcken sitter fortfarande påÅr?
Mina däck håller bara 400mil och det kör de flesta på en sommar. I vilket tempo kör du egentligen?
![]()

aldrig mer.Mmm, lätt att glömma att alla inte kör på samma sätt, under samma omständigheter och på samma material. Själv kör jag i princip aldrig om det är blött och anpassar körningen efter övriga omständigheter. Är det kallt i luften/backen så tar jag det lugnt. Kör man något annat än en sporthoj (med vilket jag bara åsyftar de modeller man tävlar med) så kan det kanske finnas bättre lämpade däck. Beggade racedäck är t ex inte det optimala för höghastighetstouring på autobahn. Men på en sporthoj, för den som använder hjärnan i ungefär godkänd utsträckning, är de prima shit.Funkar säkert jättebra för solskens och nöjesåkare, men om man som jag börjar säsongen tidigt och avslutar den sent samt åker en del sena kvällar/nätter så är det ingen höjdare.
Jag har några säsonger gjort så att jag lagt på supercorsa när sommaren kommit på riktigt och det funkar, men man får tänka sig för om man exempelvis kommer från motorvägen in på en avfart, framförallt om lufttempen börjar gå neråt 10grader typ.
Däremot har jag aldrig tyckt att ett sport-däck varit otillräckligt pga av att det varit för hårt.
|
|
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX
Ducati lanserar serviceinte... |
|
|
Oro för batteriet
Batteriet oroar mest – men ... |
|
Video: Ducati Hypermotard
Bikes Rikard Ploj åker ner ... |
|
|
Video: Ducati Hypermotard
Bikes Rikard Ploj åker ner ... |
|
|
Bike-Dagarna har öppnat!
Vinn en airbagväst från Dai... |
|
|
H-D Pan America 1250 Limited provkörd
I nummer 5 av Allt om MC ko... |
|
|
Custom Bike Show den 6e juni.
När Twin Club MC i Norrtälj... |
|
|
Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo
Mötets ordförande Anna Iwar... |
|
The Distinguished Gentlemans’s Ride
Den 17 maj är det åter dags... |
|
|
|
Stor invigning på Sulas MC
Efter att Sulas MC bestämde... |