Min helomvändning / En studie i orientalisk snabbmat

Markus

Gudomlig sporthojare
Gick med
12 Jan 2004
Ort
Area 08
Hoj
KTM
Jag har länge stört mig på de som försvarar invandring med att vi fått Markoolio och Calzone tack vare invandring, det kan inte vara argument för fortsatt invandring har jag tyckt. Finns det inte bättre argument kanske man borde hålla snattran liksom. Tänker exempelvis på Marit Paulsens utskällning av Jimmie Åkesson som kulminerade med ett hysteriskt skrikande om huruvida han någonsin ätit spagetthi med köttfärssås.

I alla fall, jag har tidigare tycket det är ett naivt sätt att resonera och det hör på sin höjd hemma på någon fritidsverksamhet anordnad av kommun, alternativt annan sedlighetssårande verksamhet. Men, idag har jag tänkt om.

Efter att ha tvingats äta i två mellanstora svenska städer så har jag förstått hur mycket invandringen gett oss. Jag har den här veckan ätit kebab med ris i Karlstad (Kebab House) och i Örebro (Lokus) och kan sammanfatta läget som följer:

Det råder en akut brist på dugliga kebabkockar i Sverige. Att de här jävla låtsasturkarna, säkert greker, serverar:

  • Kioskhård kebeb
  • Jasminris*
  • Rhode Island

är helt enkelt inte acceptabelt. Om jag beställer kebab med ris vill jag ha ordentlig kebab**, med ordentliga grönsaker och ordentliga såser (minst två) samt ett vettigt gult*** ris.

Jag ska personligen engagera mig i att det flyttar in ordentligt med araber, turkar, irakier, somalier, malteser och burmeser till dessa städer så ni kan få upp kompetensnivån till en dräglig sådan. Ingen, jag menar ingen, ska behöva äta jasminris till kebab 2007. I Sverige.

*=jasminris äter man till asiatisk mat, pungt.
**=mixade lammdelar ska det vara
***=om både saffranoch gurkmeja är slut kan de fan hellre pissa i riset än att ställa fram vitt ris.
 
Fan, du var på hugget i kväll mrcss.

I sthlm är det bara på söder man får riktig kebab. Inne i city får man ett rostfritt salmonellafat med microkebab.
 
Last edited:
Fan, du var på hugget i kväll mrcss.

I sthlm är det bara på söder man får riktig kebab. Inne i city får man ett rostfritt salmonellafat med microkebab.

Orontes på Odenplan tog över förstaplatsen från Folkets Maffiakebab på Folkungagatan redan 2002, waky-waky liksom.
Nödkebab kan man äta i Hjorthagen, Stockholms tredje bästa kebabplejs.
 
Haha Folkets Kebab har det blivit en vana å stanna vid när jag ska och tatuera mig. God kebab har dom, det ända jag stör mig på är att dom har typ en miljon olika sidenlampor hänger absolut överallt.:näsblod

Finns den på folkkungag också. Det som gör ett kebabhak bra är omsättningen. Är den låg så hänger den där köttdolmen på väggen och bara härsknar. På folkets så kvisslar dom ner en så´n stubbe på en pisskvart.
 
Haha Folkets Kebab har det blivit en vana å stanna vid när jag ska och tatuera mig. God kebab har dom, det ända jag stör mig på är att dom har typ en miljon olika sidenlampor hänger absolut överallt.:näsblod

Det jag stör mig mest på är att när man måste forcera sjuttielva dubbelparkerade taxibilar så blir man aRj.
Taxiförarna på Odenplan har lite mer manér liksom.
 
Det jag stör mig mest på är att när man måste forcera sjuttielva dubbelparkerade taxibilar så blir man aRj.
Taxiförarna på Odenplan har lite mer manér liksom.

Man tar ju inte bile... förlåt powertrucken till kebaberian heller?
 
Men kamma er kamrater!
Fan laga mat hemma istället så får ni vad ni vill ha.
Kebub och liknande är nöd och helgmat enligt mig.
Vi män måste vidga våra vyer och börja florera och blomma ut även i kökssammanhang, och då syftar jag inte bara på att lägra damer mot diskbänken.
Vi måste ta ett kliv i vår manlighet och visa att vi också kan laga mat.

Män kan!
 
Man tar ju inte bile... förlåt powertrucken till kebaberian heller?

Om man tvunget ska vistas på söder så åker man bil, fort, inslagen i plast, med låsta dörrar och utan regplåtar.

Men nu är jag hungrig igen, finns det mat som är vettig i det här Örebro eller? :mad:

Säger bara, Palmyra i årsta - lite dyrare - lite bättre :tummenupp


Hört att det bara är kvantitet, ingen kvalitet? Ej varit där, men det är väl de med för stora pizzor också?
 
Last edited:
Du är bjuden till Storgatan 4 i Arboga någon helg så bjuder jag på en av Sveriges godaste kebaber (måste dock hämtas från Köping) samt det enda rätta att dricka till det hela: Morgan och cola.
Ring en dag innan så kastar jag ut tjejen och bäddar gästsängen :tummenupp
 
Du är bjuden till Storgatan 4 i Arboga någon helg så bjuder jag på en av Sveriges godaste kebaber (måste dock hämtas från Köping) samt det enda rätta att dricka till det hela: Morgan och cola.
Ring en dag innan så kastar jag ut tjejen och bäddar gästsängen :tummenupp

Det vore trevligt. :)
 
Jag kan säga såhär..fetingotur du har, om du hade mellanlandat typ mitt mellan Örebro o Karlstad så hade du fått dig ganska god kebab på i stort sett valfri pizzeria serverad med vitlökssås, stark blandad eller mild sås eller tomatsås.

Vet inte riktigt vilken typ av kebab du gillar iof, själv gillar jag den rikligt marinerade karrékebaben bäst om man kollar till smak o pris.

Finns ju godare kebab men som jag diskuterade en sväng me en pizzeriaägare så skulle priserna för kebaben bli så höga att man inte köper de, kebab ska gå fort o va billigt.

Pizzeria Milano är för övrigt det ända stället jag känner till i Örebro för tillfället som serverar riktigt duglig kebab.
 
Det vore trevligt. :)

Trevligt och trevligt, gott och nyttigt om inte annat :D

Nu kanske det är för sent men Hagagrillen är en utav de få som serverar god kebab i Örebro. Annars måste du ta dig till Kumla för att få en hyffsad.
Får man fråga vad du gör i Örebro av alla städer?
 
Jag skriver ett reportage i Allt om Mat om orientalisk mat.
Förresten behövs det fler indier hit också. Fejkindier är vad de har här. :mad:

Haha, sant..
Men perfekt för oss som inte gillar stark mat så mkt, finns ett underbart litet indiskt hak med "svenskkryddat" indiskt käk.

"Lilla Indien" på Norr..
 
*/ ?>
Back
Top