Kymi
´Nte redit redi
Har en stilla undran som ni kanske kan ha någon åsikt om?Blev av med min ena lins natten till i söndags,alltså en sån man pillar in å sen ska den sitta där en månad.Kan den ha trillat ut fast man sover?Kan den "trilla" bak så långt bakom ögat så man inte ser den själv?Är mest nyfiken på vad som kan ha hänt med den,ifall man ska plocka fram skeden å vända ut och in på skallen
.
Tacksam för ett vettigt svar/Andreas
.Tacksam för ett vettigt svar/Andreas
hur vågar ni ha endagarslinser fler än en dag?, jag fick "linsvägran" av optikern vid en synundersökning då jag dagarna innan hade haft linser trots att jag var förskyld, kände dock inte av "skadan" men otäckt när optikern väl berättade det.
men köpte billiga för 400 kr vid nödsituationer hos synoptik, är närsynt och får yrsel om jag inte har linser/glasögon en längre stund.
och slipper sådant skit med dyra hojförsäkringar
) bara ploppa i dom i fodralet och stäng!