Bensintank från tyskland?

heggeli

gubbjävel
Gick med
14 Jul 2003
Ort
Norrtälje
Hoj
Aprilia rsv
Hej! Jag har en fråga ang. tankhålet på den röda tanken som är från en tysk cbr 929:a. Det är mindre än hålet som är på min "svenska" cbr 929:a.

Någon som vet varför?
 

Bifogat

  • tysktank.JPG
    tysktank.JPG
    59.2 KB · Visningar: 64
  • svensktank.JPG
    svensktank.JPG
    72.5 KB · Visningar: 46
I Sverige är det (de var i alla fall så förr) att munstycket på pumparna för blyfri 95 är smalare än de andra smakerna, det är för att du inte skulle råka tanka blyad bensin i en bil/mc som är utrustad med katalysator.

De modeller som är utrustade med kat har följaktligen ett mindre hål i tankpåfyllningen, precis som på bilden.

Antagligen så har den röda hojen katalysator, och den andra inte? Årsmodell?
 
Last edited:
När jag imporerade min supra så var man tvungen att ha en strypning i tankhålet, detta för att inte få i blyad bensin som just Spirit säger.

MvH
Marcus
 
Den gula tanken är från min 929:a -01, den röda är från en 929:a-00 eller -01:a.

Hmmm... jag vet inte vad som gäller i tyskland. Men hur som helst så sabbar man en katalysator om man kör med blyad bensin. Det är med all säkerhet därför den där förträngningen sitter där.

men vi har ju inte de systemet här hemma :va

Jag vet inte hur det är nu (har inte tänkt på detta på flera år), men vi har definitivt haft det tidigare!
 
alla 929 med lamda sond o kat(så kallad carlifornia modell) har det mindre tank hålet, för att man inte ska slå i fel soppa.
 
Jag misstänkte nog att det kunde vara något i stil med vad ni svarat, men jag blev lite fundersam när bensintanken kom från tyskland och den inte såg ut exakt som den jag redan hade.
Tack för svaren:tummenupp
 
Nyheter
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Back
Top