Laptimer hjälp

För det går inte att tanka till en PC med en GP Chrono va?
Det går väl med en AIM har jag fått för mig.
Nope, GPcrono har fortfarande ingen modell med dataöverföring till PC:n. Men det kommer till nästa säsong. Det kommer en datalogger också, om du är intresserad av seriös dataöverföring (som tex varv, fart, växel vid varje position på banan, samt karta över banan (GPS serru)) och inte bara varvtider.

Jag har haft både TG och MCL. TG:n kan du tanka över data från men det kräver en särskild sladd. Sladden är dyr som fan, ca 500 kr. Annars gillade jag TG:n. MCL:en gillade jag däremot inte. Den var så... Så trist på nåt sätt, så 80-tal. Den kan du heller inte överföra data från.

Ang AIM-kompatibilitet. Det finns många GPcrono ute på banorna nu. Tror uppriktigt inte att någon behöver vara särskilt bekymrad över den saken.

Edit: är du intresserad av billigt och AIM-kompatibelt så kan du vänta ett tag. Vi kommer snart med en modell som kommer att kosta jordnötter. Det är inte riktigt klart än dock.
 
Last edited:
Nope, GPcrono har fortfarande ingen modell med dataöverföring till PC:n. Men det kommer till nästa säsong.

...


Edit: är du intresserad av billigt och AIM-kompatibelt så kan du vänta ett tag. Vi kommer snart med en modell som kommer att kosta jordnötter. Det är inte riktigt klart än dock.

Ah ok, kanske väntar ett tag då. Behöver den inte förrän nästa år ändå.
 
Nyheter
Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Back
Top