Problem Husaberg FS650e -06

kellan2

Ny medlem
Gick med
28 Aug 2007
Ort
halmstad
Hoj
Husberg FS650e
Hejsan Det är så att jag äger en Husaberg 650 -06 som jag är jätte nöjd me :)
Men det är så att jag har ett litet problem med den!
När motorn har blivit varm så svarar den inte på snabba gaspådrag så bra längre!
Går bra att köra annras men just när man dra på häftigt så hänger den inte med..
Någon som vet vad det kan vara?? MVH Jonas
 
Kolla in motardforumet där har skrivits spaltkilometer om husaberg och bestyckning.
 
Jag vet inte om problemen verkligen är relaterade eller om det bara är en olycklig slump, men när kolvringarna började bli slut på min hoj reagerade den precis så först, innan de var så slut att den började ryka och puffa rejält. Det kan vara så att det är dags att öppna din lilla motor och renovera den?
 
Jag vet inte om problemen verkligen är relaterade eller om det bara är en olycklig slump, men när kolvringarna började bli slut på min hoj reagerade den precis så först, innan de var så slut att den började ryka och puffa rejält. Det kan vara så att det är dags att öppna din lilla motor och renovera den?


Det verkar ju inte så kul om det nu e på det viset! men motorn skulle vara renoverad efter 30 timmar o den har i dagsläget gått 65 timmar !! så det verkar ju skumt i såna fall .. men man vet ju aldrig:)
 
Kom problemen gradvis, eller helt plötsligt?
 
Dom bara kom helt plötsligt! å nu gör den så varje gång den blir varm...
Ja, det blir ju lite VM i gissning, jag skulle tro att:
-kanske har ett munstycke/nål/nålventil/flottörventil/flottör lossnat i förgasaren och nu fetar till blandningen. Men då borde det vara svart smet i ändan på ljuddämparen också. Stiftet borde också vara svart.
-möjligen har någon av dekomp-mekanismerna ändrat på sig så du tappar kompression av den anledningen. Lägg i 2:an och rulla hojen bakåt. Även om du tar i för kung och fosterland ska du inte kunna dra förbi kompläget. Går det, så kan det i värsta fall vara något dyrt "inuti".
 
börja med å kolla så att den ger rätt mängds sås å luft på fuggen, om de inte är det så är de nog dags å spräcka maskin å kolla in kolv, kolvring osv.
 
Last edited:
Krångel med accpumpen kanske? Kolla även så inte hålet i huvudmunstycket slitits ovalt av trottelnålen.
 
Körde me hojjen häromdan å nu går den som den ska igen skummt men sant ,, kanske nnått me soppan lr nått jag vet inte.. får se hur länge den går nu.. tack för alla tipsen... /jonas
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top