SO - Våler

oscar

lök
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Åkarp
Hoj
Honda SFX
Vilka svennar härifrån ska till Våler? Hur är banan? Hur dryga är vägarna dit? Brukar Greven vara med på SO utanför Sverige?
 
Passar på att fråga om hur långt det är från Stockholm till Våler-banan?
 
I vår klass är det nog bara Skåneligan, Rasmus V Sörensen och kanske Ove Zelin...

Macke ska garanterat dit oxå!
 
Hur många i Rookie 600 funderar på våler och vad är det för typ av bana?
 
hmm ja trodde de va längre, enligt google maps så är det 518km bara

http://maps.google.se/maps?daddr=Vå...34693&sspn=0.934991,2.570801&ie=UTF8&z=7&om=1

valer.gif
 
Last edited:
Strax över 50 mil från Stockholm, skulle tippa 53-54

Efter Arvika börjar det gå upp och ner och ganska smal väg, men klart bredare än kostig.

Banan har ungefär samma toppfart som Sviestad, och både riktigt snabba kurvor och lite tajtare chikaner. Luriga kurvor, mitt i dem inser man att man kört på tok för sakta.
 
Hur är vägarna om man kommer från söder? Jag förstår att de är riktigt sopiga, men NÄR blir de riktigt sopiga? Behöver man köra kostig i 30 mil? Försökte kolla upp om det kanske tom går någon båt från Hbg, men det ser mörkt ut?!
 
Hur är vägarna om man kommer från söder? Jag förstår att de är riktigt sopiga, men NÄR blir de riktigt sopiga? Behöver man köra kostig i 30 mil? Försökte kolla upp om det kanske tom går någon båt från Hbg, men det ser mörkt ut?!

Det är nog att rekomendera att köra så länge du kan i Sverige. Det lönar sig tidsmässigt. Norska vägarna tar längre tid. Banan är helt ok och det regnar ofta där.
 
Tänkte faktiskt testa om det nyskruvade nyckelbenet hålla och inställa mig till start där. Vägarna är inte så katastofala, om man inte har Rejnäs som kartläsare, då får man lägga till 3-4 timmar i planeringen....:D
 
Jo jag med såklart. Tror nog de flesta svennar ska dit ... inget Pro Superbike eller annat på gång i Sverige.
 
Nu kan det kvitta hur vägarna är för nu är man anmäld. Helgens mål är att vara före alla svenska deltagare!
 
*/ ?>
Nyheter
Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Back
Top