Choke-problem Prilla RS, Hjälp!!!!!!!

JojjeL

Söt som socker.
Gick med
2 Apr 2006
Ort
Osby, Norra skåne.
Hoj
Aprilia <R>äser<S>kit
Hejhej. Äntligen fått hem kolv å grejor till Aprilian som jag monterat utan problem. Men det är nått skumt med förgaseriet på den. Innan fick den inte tillräckligt med bensin för att gå, så jag plockade ut hela förgasaren, plockade av alla smådelar, tvätta och trycklufts-blåsa dem för att få bort skräp. Verkar som det hjälpte för har kört en bra bit nu utan att den dött..

Problemet är bara att jag måste ha choken inne. Stänger jag av choken så går den skitbra på över 4000 varv, men därunder tappar den orken totalt. Dock räcker det med att man har chokspaken 1 cm pådragen, så går den bra på låga varvtal. Om jag sitter på den och försöker gasa från 0, så dör den helt. Går dock hyffsat bra på tomgång.

Men jag har kollat bensinslang, gjort rent exakt hela förgasaren, men ändå är det så här..

Varför???????


Tack!!!
 
Last edited:
Woho svar...

Det vet jag faktiskt inte. Skulle tro det är orginal. Men eftersom det har fungerat perfekt innan, borde det ju inte vara nån skillnad. Fast det finns såklart inget som säger att logiken stämmer :P
 
Woho svar...

Det vet jag faktiskt inte. Skulle tro det är orginal. Men eftersom det har fungerat perfekt innan, borde det ju inte vara nån skillnad. Fast det finns såklart inget som säger att logiken stämmer :P

apriliorna är ju väldigt bestyckningskänsliga, har för mig att om man kör ostrypt så skall man ha 132 i huvudmunstycke..
 
Aha.. då får jag kolla det.. Men förstår ändå inte varför det kan vara så. Kolven som sitter i nu är ju precis likadan som den förra, och då hade jag aldrig det problemet.

Tackar för svaret iallafall.. Ska kolla vad för munstycken det sitter på den.. Trist att riva ner hojen igen bara.... för typ 5e gången nu..
 
Aha.. då får jag kolla det.. Men förstår ändå inte varför det kan vara så. Kolven som sitter i nu är ju precis likadan som den förra, och då hade jag aldrig det problemet.

Tackar för svaret iallafall.. Ska kolla vad för munstycken det sitter på den.. Trist att riva ner hojen igen bara.... för typ 5e gången nu..
Om du har en RS utan katalysator i röret är 120 det munstycke som sitter på org. på fabriksmonterade fullpower utan katalysator.
Min har ingen katalysator och på 120 munstycke är stiftet gyllenbrunt.
 
Dessutom skar väl din hoj för ett tag sen o det gör den ju inte utan anledning direkt, jag tror den går för snålt..
 
Jo min hoj "skar".. men det var inte p.g.a. bensinen eller oljan, utan för att kolvringen börja snurra av nån anledning.

hojen är avstrypt, och det har väl betydelse för bestyckningen...Kan det föresten bero på att avgasporten fungerar nu och inte innan? Om det kan vara det som gjorde att det inte var några problem innan, för avgasporten hade kletat fast, tror den fastna i öppet läge.

Men det är ju solklart att det är lågvarvs-delen som inte får tillräckligt bensin, eftersom den funkar som ett solsken på över 4k varv.

så vilket munstycke är det jag ska byta?
Och vilken storlek bör det vara?
 
*/ ?>
Nyheter
Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!

Boka senast lördag 31/1 för...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Back
Top