GP - Silly Season 2007.

Status
Ej öppen för fler svar.
Steve Bonsey, som aldrig hade kört en rr-hoj innan han blev fabriksförare i GP-VM, har beslutat sig för att gå en rr-kurs. Han har anmält sig till Freddy Spencers kurser.
 
Hur fick han licens? hehe

Han gick visst på Spencers kurs redan för 2 år sen! Där hade han kört med en CBR600RR. Sen hade han kört 3-4 race i nån "Novice class". Där vann han alla dom racen med en SV650. Men förutom det så har han inte så mycket rr-vana tydligen. Men det är lite mer än vad det stått på tex Spanska sidor om han iaf! :) Största problemet han hade nu tyckte han var att bromsa. Det var han inte van vid från flat tracken..
 
Det kanske ändå blir en MotoGP-tävling på Indianapolis Motor Speedway i framtiden. IMS har tagit in en konsultfirma, Hardcard Holdings, som specialiserat sig på att ordna MC-tävlingar. Står inget om att de specifikt skulle vara ute efter MotoGP men det har pratats om det tidigare och Andrew Leisner som driver HH är tidigare GP-förare som jobbat på Mazda Raceway Laguna Seca.

http://www.insideindianabusiness.com/newsitem.asp?ID=21927
 
Dunlop ska tydligen släppa ett ny version på sitt KR106 slicks. 125/80-17. Så ballongdäcken kanske är nått som är på modet igen? :) Det vanliga 120/70-17, som ersatte 60-profildäcket för 3 år sen, ska dock finnas kvar också.

Ska hålla utkik efter bra bilder på hojar med Michelindäck nu på IRTA-testerna, så att man kan se storlekarna där! :)
 
Last edited:
Nu är det väl egentligen Space jobb att "försvara" Bridgestone :hihi men man kan ju tolka intervjun som att det är Elias själv som har problem eftersom han verkar vara ensam om att inte få upp tempen i sina bakdäck.
Ja, kanske moment 22. Han vågar inte pressa däcken för att han inte får värme i dem - men däcken behöver pressas för att bli varma? :)
Lightweight problems förresten, vad avses med det? Att Elias är minsta Bridgestone-föraren?
 
Capirossi klagade också på Bridgestones framdäck på Qatar. Kan kanske bero på att han också är kort och lätt.
 
Status
Ej öppen för fler svar.
Nyheter
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa

Sveriges MotorCyklister (SM...

Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025

Nu är det klart att världen...

Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Back
Top