Allt snack om sänkt inkomstskatt???

<micke>

#647, Supermoto S1.
Gick med
20 Aug 2004
Ort
Blåsta
Hoj
Cb 985 Café-racer bygge, SXS 300 -07 Motocross, Kxf 450 -09 Supermoto, Minimoto 49 cc
Har läst en massa och hört om den här sänkta inkomst skatten...

Allt känns lite luddigt dock, skulle vara nice om nån kunde förklara lite för mig!

Iaf. under år 2006 har jag betalt skatt enligt skattetabel 33. Fick nu ett brev vid årsskiftet att jag skulle gå ner till skattetabel 32. Gick ur svenska kyrkan för ett tag sen, så jag antog att sänkningen kom därifrån, är väl 1,6%??? lägre skatt då tror jag.

Har väl ingen bra lön direkt, men inte jättekass heller. Så en sänkning med, 1%?, blir ju ett par hundringar i månaden bara. Läste i tidningen att jag borde fått sänkning med 500-700:- Jag ligger i inkomst "klass" 15-20 k i månan.

Jaha, skattesänkningen då? Sänks det automatiskt i varje skattetabell eller hur funkar det? Min arbetsgivare är ju lite små lost, så risken att dem uppdaterar deras skattetabeller är rätt liten.

Huuuur funkar det??
 
Tackar tackar! Var nog dock i Dn jag hade läst allt förut...

Att de redovisar rätt utgår jag från, däremot är de lite sega. Vem vill betala in massa skatt för mycket? Är ju nu man behöver stålars när hojen byggs. =)
 
Precis så, ja.
Edit:
Nej förresten, det är grundavdraget eller jobbavdraget som höjs.

Detta grundavdrag eller jobbavdrag, dras det automatiskt av arbetsgivarn eller är det tänkt att det ska justeras varje år vid deklarationen??
 
Detta grundavdrag eller jobbavdrag, dras det automatiskt av arbetsgivarn eller är det tänkt att det ska justeras varje år vid deklarationen??

Det går automatsikt, och det bästa av allt:
Hur mycket din a-kasseavgift än höjts så tjänar du på det! :banana
 
Back
Top