Här kommer en otrolig sammanställning av Peter Vedrone, oljeorakel, där alla gaffeloljor specas utifrån den enda egentligt riktiga viskositetsstandardan Cst (centistoke), som ju är så oerhört mycket noggrannare än den grovhuggna SAE-skalan som vi normalt är vana vid.
Spara denna!
Peter påpekar att de viskositeter som specas på flaskorna i SAE (eller wt. "weight" som amerikanerna säger istället) ofta kan vara FEL! Särskilt som t.ex SAE10 kan innefatta ett flertal Cst-viskositeter. Men han påpekar även att rena felaktigheter finns då olika tillverkare verkar använda hemsnickrade skalor och en 10-olja från EN leverantör kan vara tunnare än en 7,5 från en annan. (därav att vissa i listan etiketterade oljor med säg 15wt. ligger längre ned än vissa 20-oljor! *häpp*)
Han påpekar oxå oljevalets absoluta betydelse före massor med andra inställningar på gaffeln.
Här är den gedigna listan. (sorry för bildkvaliten. Swedie släpper ju bara in 140Kb bilder)
Vissa produkter i tabellen har sin SAE-viskositet i wt. i namnet. Men läs av Cst och kolla sedan i min konverteringstabell i mitt tidigare inlägg. Mycket nöje!

Och glöm för allt i världen inte att besöka hemsidan som är angiven längst ned!! (årets viktigaste framgaffelsida?)