xr600 kanackar när den är kall

Olof.B

Pride only hurts, it never helps.
Gick med
12 Mar 2005
Ort
Gbg (emigrerad 08:a)
Hoj
KTM 660/RC8-R
Såhär ligger det till: Jag hittade en xr600 på annons och åkte för att kika på den. Nästan allt verkar bra, bara några enstaka smågrejer som är lätta att fixa förutom knackningarna. Motorn (???) knackade när den var kall men det försvann under provrundan när den fått upp värmen lite grann.

Fråga: Vad kan det bero på? Lätt/Svårt (alt. billigt/dyrt) att fixa?

Han som har hojen visste inte riktigt och tyckte inte att det var någon större fara eftersom det förvann när den belv varm.

Hur mycket kan man pruta för knackningarna? :tungan
 
Jag vet inte nåt om knackningar, men det "knackar" ju om ventilerna. Men hur mycket är ju en annan sak...

Skit samma, om nån kvalificerad förstå-sig-påare här ger grönt ljus för köp är det ju dunderläge att ringa och säga: "-[SKAMBUD], då hämtar jag den om en halvtimme och åker direkt. Så blir du av med skiten."

Gillar att köpa så, men hatar att sälja så...
 
Knackningarna kanske kan vara att hojen spikar när den är kall, men går bättre när den blir varm. Ställ frågan här www.soe.se
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

Back
Top