"Visa Nya Inlägg" - Markerar ALLT som läst

Arkstedt

Medlem
Gick med
3 Jan 2012
Ort
Åkersberga
Hoj
Kawasaki ER6-N -07
Hoj!

Jag har ett obekvämt problem. När jag vill få min dagliga dos motorcykelläsning så använder jag mig av "visa nya inlägg"-knappen, och får min lista. Det dryga är att när jag gör detta ett par (eller åtta) gånger om dagen så kortas listan ner till endast den/de få inlägg som hunnit uppdateras sen jag använde funktionen senast.

Detta resulterar i att samtliga trådar på sajten för mig markeras som lästa och att jag därmed förväntas hålla koll på själv vilka trådar jag läst och inte.

Är detta något som bara jag upplever som störande, eller drabbar det fler? Finns det någon lösning på användarsidan? Har jag rätt överhuvudtaget?

Mitt förslag är att "visa nya inlägg"-funktionen byts ut mot vad jag förmodar är någon form av registercheck på vad mitt ID kollat för trådar tidigare och bara blir en allmän funktion som listar exempelvis de 25 senaste trådarna, oavsett hur länge sen det var de uppdaterades. Rätta mig gärna om jag har fel.
 
jag har problemet att när jag trycker på "visa nya inlägg/ senaste lästa" på en tråd jag läst / följer så kommer jag någonstans i tråden där dom senaste inläggen är och inte de senaste jag har läst, så då får jag bläddra tillbaka lite, det är något jag tycker är små störande för de e ju inte säkert att jag till 100% kommer ihåg tid och ev. datum jag läste senaste inlägget i tråden
 
Funktionen fungerar så tyvärr och det är inget jag kan göra något åt.

Dock la jag till en ny länk nu för att snabbsöka senaste 24 timmarna.

Får hoppas det duger som åtgärd. Kan inte göra mer.
 
Döfränt!!

Den vanliga nya inlägg-funktionen är nog jättebra om man använder forumet på ett annat sätt än jag - tack som fan för den nya :)
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top