Vart köpa Dainese stövlar?

MackeNo1

Varför slita på mer än ett hjul i taget?
Gick med
6 Mar 2003
Ort
200m söder om Dalälven
Hoj
KTM 1290 Super Duke R -18, Suzuki GSF 1200 Bandit -98 café racer projekt, Husqvarna FE 350 -14, PGO G-Max 150, Yamaha Beluga -92
Har varit på Lelles och provat ett par Dainese Torque stövlar i strl 45 som satt grymt bra. Tyvärr fanns dom bara i vitt och jag ska ha svarta, skulle troligen ta över en månad att få hem pga semestertider.

Jag och tjejen ska på hojsemester V.31 och då behöver jag ha ett par nya stövlar, mina nuvarande Alpinstars får jag tejpa ihop med silvertejp pga kassa kardborreband.

Så, vart kan man köpa Dainese? Antingen fysisk butik eller över nätet, vet vad jag ska ha så det spelar ingen roll...

Har letat men hittar ingen åf för Dainese nånstans, måste ju dessutom ha denna stövel på lager eftersom lev.tiden är så lång.

Någon som vet?
 
mlol.de kanske har?
 
Ja, det såg faktiskt ut som om dom sålde den modellen. Dom säljer dock endast modellen som heter "Dainese Torque In", vet att det på Lelles fanns en som hette Out också. Den ena modellen av stövel hade man innanför skinnstället och den andra modellen hade man skinnstället i stövlarna. Kommer dock inte ihåg vad som var vad? Vill ha "vanliga" modellen där man har stövlarna utanpå skinnstället..
 
Kanske långt att åka men Dainese D-Store på Sveavägen (Sthlm) kanske har. Kan ju alltid ringa och höra.
 
Ja, det såg faktiskt ut som om dom sålde den modellen. Dom säljer dock endast modellen som heter "Dainese Torque In", vet att det på Lelles fanns en som hette Out också. Den ena modellen av stövel hade man innanför skinnstället och den andra modellen hade man skinnstället i stövlarna. Kommer dock inte ihåg vad som var vad? Vill ha "vanliga" modellen där man har stövlarna utanpå skinnstället..

Då är det "out" du ska ha.
 
MC varuhuset har Dainese Torque Out WP

//M

Testade dom på Lelles också, men tyckte inte att dom satt lika bra som dom "vanliga" torque. Var något material i stöveln som gjorde att dom satt lösare runt foten vilket i sin tur gjorde att dom "glappade" mer runt hälen när man gick.

Mlol.de hade bara Torque In... Att det ska vara så svårt o få tag på vanliga Torque Out modellen?
 
Länk.

Där finns HUR mycket som helst o allt som visas skickas till Sverige. Jag har blivit ett riktigt e-bayfreak på senaste och har endast goda erfarenheter, från usa såväl som från tyskland.
 
Annars är det bara att lämna in stövlarna till skomakarn och byta kardborrejoxet. Jag gjorde det på mina förövigt fina SMX, kostade ett par hundra. Har funkat fint i två säsonger. Verkar vara risig kvalitet på just det, annars bra stövlar.
 
Mina karborrar pajjade också på SMX3:orna. Skickade upp dem till Grahns som sydde på nya. Kostade gratis och blev bättre än original. (De hade aldrig hört talas om problemet innan, men uppenbarligen är det inte helt ovanligt).

Nu har även dragkedjan på ena stöveln plockat ner skylten, så nu får jag ett par flong nya SMX4:or istället. Det lönar sig att utnyttja sina rättigheter att reklamera..
 
Ja, på Ebay fanns dom ju faktiskt. Blir kanske till o beställa härifrån då: http://global.ebay.com/gbh/viItem?ItemId=320262438079

Är väll sniket av mig egentligen, men hade ju gärna sett att stövlarna var billigare än i Sverige när man köper dom via nätet :rolleyes: Men huvudsaken är ju att jag får tag på dom.

Tack för hjälpen!
 
Kanske långt att åka men Dainese D-Store på Sveavägen (Sthlm) kanske har. Kan ju alltid ringa och höra.

De finns väl inte kvar.

rent generellt mitt råd är att kolla ett par andra än dainese..
värsta skräpet. mina stövlar var riktigt dåliga.
visst sliter jag mer än gemene man men dock.
 
Nyheter
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

Back
Top