Vart hittar man en ljusslinga för E27-lampor?

Anders

Tidigare Dee_cati
Gick med
8 Mar 2003
Ort
Arboga
Hoj
Säsongsavslutning
Vi håller på och fixar det sista inför tjejens 30årsfest på lördag och nu kom vi på att vi har missat belysningen i tältet :brinnerup

Vet ni vart man kan få tag på en sån där ljusslinga/julgransbelysning på ca 7-10 meter med stor sockel (E27), i butik? På nätet har jag hittat det men det är ju lite tajt om tid och jag väntar redan på två leveranser som MÅSTE komma innan fredag så jag orkar förlita mig på posten mer än nödvändigt.

Edit/ det behöver inte vara lika tätt med lampor som på bilden, 5-10 lampor duger gott då jag ändå sätter i 60w som kommer dimmas ned till lagom styrka.

En som på bilden:

prod_arm_jul_slingor_b22_slinga_pop.jpg
 
Är inte lokala malmbergs eller selga din vän här? Plattkabeln tjöper du per meter och lamphållarna trycks på plats med klicketiklickprincipen.
Eller fråga på något lokalt bygge om de har ett par meter till övers.
 
Är inte lokala malmbergs eller selga din vän här? Plattkabeln tjöper du per meter och lamphållarna trycks på plats med klicketiklickprincipen.
Eller fråga på något lokalt bygge om de har ett par meter till övers.

Hmm, vad är detta för produkter då och vad letar jag efter mer exakt?

Jag har kollat Malmbergs utan framgång men då efter färdig slinga. Jag var i Örebro idag men inte fan tänkte jag på att åka till butiken inte :(

Nåväl, det blev två dyra lampbollar istället men jag är fortfarande på jakt efter en slinga till senare tillfälle.
Så om du har tid får du gärna visa vad du menar Blöjräsern :)
 
Har inget exempel men sök på rovbelysning eller kedjebelysning så finner du nog. Ring butiken!
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top