Vance & Hines Ignition Advancer?

gs500e

Livsnjutare
Gick med
25 Mar 2003
Ort
Varberg
Hoj
Suzuki GS500E
Har läst att om jag byter till Vance & Hines Ignition Advancer på min GS500E så kommer jag att få bättre vrid och mer kraft på låga varv till priset av att effekt försvinner i toppvarvet.

Någon som har erfarenhet av sådant pul?
Fungerar det som tänkt eller är det bara bluff och båg? Min hoj är väldigt slö på låga varv och det är mycket växlande i backar och så vidare.
 
Bygg en själv. Borra ett hål någon mm till vänster om orginalhålen, och vrid på tändplattan. Man siktar ju på, i vanliga fall, att vrida kurvan 5 grader, så räkna hur många mm som är en grad (jag gissar på 1mm=1grad), och se hur den reagerar. Det går ju alltid att skruva tillbaka tändningen. Titta på www.gixxer.tk, tror det var där jag läste om det (eller www.gsxr.tk)

/Freppa
 
Föredrar att köpa en färdig pryl för några hundralappar framför att borra själv. Är totalt inkompetent på vissa saker... :)

Men det gör alltså skillnad, tillräcklig för att prova?
 
På din? Vet ej. Men på 750R och 1100R så rekommenderas det ju att man leker med sådana... Fråga Roger (www.gixxer.tk) direkt, han kan nog ge svar (Han har väl Gixxer_1255 som nick här på forumet)
 
Freppa skrev:
Bygg en själv. Borra ett hål någon mm till vänster om orginalhålen, och vrid på tändplattan.

Till höger om hålen. Man vill ju tidigareställa tändningen och ska därför vrida den mot rotationsriktningen.
 
Nyheter
Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Back
Top