Vår nya regering

Abloy

Sporthojsnörd
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Sundsvall
Hoj
Kawasaki KE 125 -81
Näringsminister: Maud Olofsson

Justitieminister: Beatrice Ask

Migrationsminister: Tobias Billström

Utrikesminister: förre moderatledaren och statsministern Carl Bildt

Försvarsminister: Mikael Odelberg

Socialminister: kristdemokraternas Göran Hägglund

Finansminister: Anders Borg.

Utbildningsminister: Lars Leijonborg

Skolminister: Jan Björklund.

Jordbruksminister: Eskil Erlandsson

Arbetsmarknadsminister: Sven Otto Littorin

Kulturminister: Cecilia Stegö Chilò

Finansmarknadsminister: Mats Odell

EU-minister: Cecilia Malmström

Handelsminister: Maria Borelius

Biståndsminister: Gunilla Carlsson

Infrastrukturminister: Åsa Torstensson .

Folkhälsominister: Maria Larsson

Socialförsäkringsminister: Cristina Husmark Pehrsson

Miljöminister: Andreas Carlgren

Integrations- och jämställdhetsminister: Nyamko Sabuni

Folkhälsominister: Maria Larsson

Socialförsäkringsminister: Gunilla Husmark Pehrsson

Ett nytt miljödepartement bildas.

Därefter avslutade Fredrik Reinfeldt sin regeringsförklaring
 
Carl Bilt som Utrikesminister!

Riktigt bra val om än något otippat. Reinfeldt är ju en skolpojke i jämförelse med Bildt.:)
 
Markus skrev:
2515682 Vadårå? :mad:

Det hette Miljö och Samhällsbyggnadsdepartementet förut men nu verkar det inte finnas nån samhällsbyggnadsminister? Det var Mona Sahlin tidigare, och Lena Sommestad var miljöminister. Nu är Anders Carlgren ny miljöminister.


.
 
Lurch skrev:
2515698 Det hette Miljö och Samhällsbyggnadsdepartementet förut men nu verkar det inte finnas nån samhällsbyggnadsminister? Det var Mona Sahlin tidigare, och Lena Sommestad var miljöminister. Nu är Anders Carlgren ny miljöminister.


.

Fanns det ingen värdelös centerpartist som behövde jobbet? (Likt Måna)
 
Bra val överlag, känns lite tryggare nu. Carl Bildt och Fredrik Ufo har ju dock ett gammalt förflutet inom partiet.
 
Last edited:
Markus skrev:
2515847 52% kvinnor, fan vad orättvist.
Nu får vi bränna...tubsockorna.

Bra val, skönt med en kompetent utrikiesminister eftersom det verkar svajat där förra regeringsperioden.

Men jag undrar varför vi har en skolminister och en utbildningsminister? Vad skiljer deras uppgifter åt så pass mycket att vi behöver två stycken?

Vice Statsminister och näringsminister blev Maud Olofsson (C), skönt att högern inte ramlade ner i gubbträsket.

11 ministrar av 22 är moderater och Persson kaller det en "en partiregering" :D
Hur såg det ut i hans egen regering måntro?
 
SSB skrev:
2515952

11 ministrar av 22 är moderater och Persson kaller det en "en partiregering" :D
Hur såg det ut i hans egen regering måntro?

Gubben ger ju ett mer och mer korkat intryck, senast igår sade han något om dukat bord. Likt alla enpartistater är dess ledare helt verklighetsfrånvända, jämför med Saddam som inte godkänner domstolen, Nikolaj som skrattade döden i vitögat och nu senast Fettot som tror han lämnar över ett välskött land. :lol
 
Persson är ju en bitter gammal förlorare, det har man ju insett sedan ett tag...
Jag tycker laguppställningen ser ganska ok ut, med folk som faktiskt har lite kompetens inom de områden där de skall bestämma. Möjligtvis undantaget försvarsministern som jag hade velat se en annan. Vad som helst är ju bättre än Leni (inkvoterad) Björklund iallafall.
 
zopilote skrev:
2515998 Persson är ju en bitter gammal förlorare, det har man ju insett sedan ett tag...
Jag tycker laguppställningen ser ganska ok ut, med folk som faktiskt har lite kompetens inom de områden där de skall bestämma. Möjligtvis undantaget försvarsministern som jag hade velat se en annan. Vad som helst är ju bättre än Leni (inkvoterad) Björklund iallafall.

Det är ju inte direkt meningen att ministrarna ska vara vansinnigt kompetenta inom sitt område. Det finns det annat folk på departementet som är.
 
ingen aning hur det här kommer funka, endast tiden kan utvisa det. känner väl till 4-5 st av dom som valdes så dom flesta är okända för mej. hörde att finansministern inte är politiker, är inte det ett krav?:va fan man kanske skulle försöka bli nån minister nästa gång då, jag skulle kunna nöja mej med tex miljöminister eller nåt mindre flashigt, vad som helst skulle nog duga faktiskt bara jag får bli nån minister
 
Det är ju en jävla tur att man slipper Ibrahim Baylan Bayliner eller va fan han hette. Inkompetentare och trögare tomte får man fan leta efter.

Moha vi har fått en homosexuell migrationsminister, undra om han kommer bli dubbelt hatat när han släpper in massa nysvenskar som är homosexuella.
 
Last edited:
Klockren! :tummenupp

Skönt att Bildt är tillbaks också.
 
zopilote skrev:
2515998 Persson är ju en bitter gammal förlorare, det har man ju insett sedan ett tag...
Jag tycker laguppställningen ser ganska ok ut, med folk som faktiskt har lite kompetens inom de områden där de skall bestämma. Möjligtvis undantaget försvarsministern som jag hade velat se en annan. Vad som helst är ju bättre än Leni (inkvoterad) Björklund iallafall.
1991-1994 ledamot av försvarsutskottet.

''Värnplikten gjorde Odenberg vid kustartilleriet, KA 4, i Göteborg. Han har därefter gått kadettkurs och avancerat som reservofficer. Han är i dag reservofficer med majors grad och tillhör Amfibieregementet på Berga. 1994 gick han Försvarshögskolans chefskurs.'' (källa: mil.se)

Det är den mest kompetente ministern på länge skulle jag vilja säga... Äntligen någon som vet vart försvaret ska, och då menar jag inte ner i köttkvarnen som sossarnas ide har varit de senaste åren.:yoparty
 
Bus-Bo skrev:
2516910
Det är den mest kompetente ministern på länge skulle jag vilja säga... Äntligen någon som vet vart försvaret ska, och då menar jag inte ner i köttkvarnen som sossarnas ide har varit de senaste åren.:yoparty

Ja för ryssen kommer snart
:klappar
 
Det var någon politisk kommentator på (S)R som ansåg att Anders Borg var ett "kontroversiellt" val av finansminister, eftersom han har ett rykte att vara riktigt hårdför när det gäller att hålla ordning på ekonomin. Detta är alltså kontroversiellt om man är anställd hos (S)(v)eriges Radio.
 
När jag tänker på att Fläskgöran, Måna, Leni Menlös, Thomas Östrogen och alla andra äckliga socialister inte är ministrar längre, blir jag alldeles fnissig och spricker upp i ett bredd leende!
 
avatar skrev:
2516949 Ja för ryssen kommer snart
:klappar
Du kanske tycker det är roligt när sossarna plöjer ner sjuka mängder skattepengar, som jag hoppas du har varit med och betalat, för att stödköpa JAS-plan, ja stödköpa för det är precis vad som har hänt.

Att det sen inte finns pengar nog att skicka en vettig hjälpinsats till Libanon utan de får nöja sig med en båt, ja då börjar man ju undra, speciellt eftersom Leni(n) stod hos mig nere i Kosovo i början av året och berömde våran insats och erkännde oss som en av Sveriges finaste exportjänster.

Det bästa är ju när den dåvarande regeringen hävdar att det inte finns något folk att skicka till Libanon, samtidigt som försvarsmakten går ut och säger ''nej tack'' till fler intresseanmälningar för de kan inte hantera fler??
 
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top