Världens skummaste, och fjantigaste, highsider!

Majs

Ny medlem
Gick med
12 Jul 2008
Ort
Göteborg
Hoj
Triumph Street Triple -09
Jahopp... då vart det färdigtkört för i år då.
Lyckades precis med nåt som inte borde kunna hända.
Hade precis tvättat min kära cykel som såg ut som en dränkt katt efter bankörningen på Falken i onsdags. Torkade den noga som vanligt o var nöjd med att ha en fin hoj igen. Så skulle jag ut o köra min obligatoriska sväng runt kvarteret, bara för sakens skull liksom. Tog på mig hjälmen och ryggplattan, dock inga handskar o jacka. Jag puttrar iväg på 30-vägen i vanlig ordning, kommer till en korsning där jag svänger höger, ligger på 2an o ska ut på rakan.. Plötsligt får jag världens kast med baken, flera meter efter att jag rätat ut hojen, drar till med en jätteprydlig highsider i 30-40 km/h o landar på händer, armbågar och huvud. Svider skönt i armbågarna nu, eftersom jag lämnat jackan hemma.. Skulle ju "bara" köra runt kvarteret.. Ska fan aldrig skita i skyddsutrustning mer. Hjälmen blev skitful o ska inte användas mer.
Fattar fortfarande inte hur jag lyckades vurpa som jag gjorde. Jag gasade ju mer ut ur kurvorna på en blöt bana i onsdags än vad jag gjorde ut på en torr raka idag :confused: Hittade dock en ful liten plåtbit på vägen som jag möjligtvis kunnat halka på.. och om det var den som orsakade allt så faaan för han som lagt den biten där!
Jaja, blir väl inte bättre av att sitta här o gnälla. Åkte o lämnade min buckliga o skapade hoj på Johans Mc på en gång.. ska ringa försäkringsbolaget i morgon så får vi väl se hur lång tid det tar.. Jag som tänkte möta upp på GP kl 12 imorn som vanligt :( Men ni andra får ha det så kul o ta det lagom lugnt där ute! :)
 
I know the feeling.

Gjorde likadant förra året higsider på en raka i 50 km.

Nyckelbenet gick åt helvete.


Min teori är kalla däck.
 
Trist som fan men skönt att du klarade dig utan värre skador. Man kan bli av med fingrar utan handskar..
 
De låter inge skoj du...
Men skönt att de va mest hojen som skadades.
Tråkig väntan på att få hojen lagad bara.
Men Johans kanske e snabba.
Eller så kanske du kan köra omkring med den bucklig och lämna in den när säsongen e helt slut?

:hojcbr
 
Jo de suger en del..
Jag lämnade in den på en gång för jag orkade inte se min älskling i det skicket :rolleyes: hehe...
Känns jävligt onödigt o vurpa på det sättet.. hade nästan kännts bättre om jag kört alldeles för fort nånstans så jag fick skylla mig själv.. Men alltid lär man sig nåt.. Klarade mig ju trots allt rätt bra så det var väl ändå bra att det gick sakta.
Funderade på att lämna in den senare men styret e knäckt o jag orkar inte köra så. Fan nu måste man ju börja köra bil igen.. med trasigt avgassystem som jag måste fixa... snacka om nerköp :tummenner
 
Jo de suger en del..
Jag lämnade in den på en gång för jag orkade inte se min älskling i det skicket :rolleyes: hehe...
Känns jävligt onödigt o vurpa på det sättet.. hade nästan kännts bättre om jag kört alldeles för fort nånstans så jag fick skylla mig själv.. Men alltid lär man sig nåt.. Klarade mig ju trots allt rätt bra så det var väl ändå bra att det gick sakta.
Funderade på att lämna in den senare men styret e knäckt o jag orkar inte köra så. Fan nu måste man ju börja köra bil igen.. med trasigt avgassystem som jag måste fixa... snacka om nerköp :tummenner


Håge avgasrörsfirma fixar det billigt medans du väntar.
Nästan lika billigt som vad rören kostar att köpapå biltema.
031 - 15 68 75
 
Fan va tråkigt.

Visst e de tur att det inte gick fort men hur kul e de att lägga cykeln när det står nästan still? Visst, ur skadesynpunkt jättebra men va fan. La min gamla i ett räcke när jag stod still i en uppförsluta. SKITKUL.

Hoppas dom lagar den fort.


Tony
 
surt. man ska skippa de där "ska bara" turerna.
Tur att det gick OK med dig.

Trist med hojen, den var ju nyss inkörd.
 
Last edited:
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top