Uppkörning utan lektioner.

gringoo

Mästarn
Gick med
7 Sep 2003
Ort
Trollhättan
Hoj
ingen hoj just nu, DTn såld
Tja. Ja har uppkörning på torsdag fast ja har inte lyckats få några körlektioner än. Ni som tagit lektioner eller kan, vad ska man tänka på, och vad ingår i uppkörningen?
 
SmackMan skrev:
bara du kan garagevändningen och bromsar riktigt. så ska det gå.. det e ju som att köra moppe fast med regler :P
Haha. Ja garagevändningen ska nog inte va några problem, inte bromsningen heller tror jag. Men är det inte en viktig säkerhets koll man ska göra, så att man ser att alla lager är glappfria osv?
 
Hej...
Har inte kollat så noga på den sidan men undrar egentligen hur sakta krypköra e... :confused: Alltså exakt hur fort ska de gå?
 
nicke skrev:
enligt vv, 3-7km/h... eller saktare, om situationen kräver det, +gångtrafikanter har alltid företrädelser på gågata!


Oki doki... :tummenupp Sj har jag inte tagit några lektioner men enligt de hojåkare jag har tränat me så behövs inte de.. Klarar garagevändning m,m galant... :yoparty har inget å klaga på.. " Å de e vana hojåkare..." :tungan
 
LOV2XLR8 skrev:
Oki doki... :tummenupp Sj har jag inte tagit några lektioner men enligt de hojåkare jag har tränat me så behövs inte de.. Klarar garagevändning m,m galant... :yoparty har inget å klaga på.. " Å de e vana hojåkare..." :tungan


Har inte heller fått tag på några körlektioner, piss och uppkörning har jag nu på torsdag. Hoppas fan att det går bra, annars blir hela sommaren piss..
 
Jadu. Du lär nog sätta fart och börja träna. Att komma till uppkörningen utan att ens veta hur de olika momenten går till ger dig antagligen ingen körkort.

* Inbromsning till stillastående 50km/h 70km/h 90km/h.

* Garagevändning vänster/höger inom hojens svängradie plus ett gäng? cm.

* Konbana på tiden 20? sekunder.

Och sen trafiken så klart.

Jag är osäker på vissa saker så rätta mig om någon har det i huvudet.

Det är mycket att tänka på. Jag är glad att jag gick i körskola. Vem som avgör om man ska få sitt körkort eller ej är ju vägverkets kontrollant. Humör och noggranhet skiljer sig en hel del från person till person.

Ingenting är omöjligt! :musik
 
Out_Spinner skrev:
* Inbromsning till stillastående 50km/h 70km/h 90km/h. Skall se säkert ut.

* Garagevändning vänster/höger inom hojens svängradie plus 20 cm.

* Konbana på tiden ~20 sekunder. Skall se säkert ut och inte välta konor.

:tomten
 
Nyheter
Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

Back
Top