Två *svärord* försökte stjäla min moped

måsskit

Med lem
Gick med
28 Mar 2013
Ort
Örebro
Hoj
Yamaha MT09 (såld), Yamaha XT660X (såld)
Hoppas tråden ligger rätt.

Kan börja med att berätta vad som har hänt; pappa och jag var på väg hem från en övningskörningstur med mc och är cirka 30 meter från vårat hus då två personer springer upp från vår uppfart. De sätter av med en jävla fart bortåt gatan och svänger ned vänster ca 50 meter bort där gatan slutar. "Vadfan springer de för och vad gjorde de på våran tomt sa vi och bestämde oss för att åka efter dem. Vi hittade dem en bit bort på väg in i en skogsdunge som slutar vid ett par andra villor, de såg väldigt rädda ut.
Vi visste fortfarande inte vad dem gjort men åkte runt skogsdungen och letade utan lycka, vi åkte också runt i området omkring.

Efter lite uppjagat vidare letande ringde vi polisen som faktiskt på en gång började avsöka området med två polisbilar. Vi pratade med dem som bodde på andra sidan skogsdungen och dem sa att de hade gömt sig under deras husvagn. De låg alltså under deras husvagn när vi åkte förbi där och letade de jävlarna.

Kom hem (innan vi ringde polisen) och det första jag gjorde var att kolla moppen som enbart stod låst med styrlås (dumt jag vet, brukar alltid låsa me kätting) vilket var ur funktion. Alltså styret gick o vrida på, den var också helt död och gick inte att starta, tändningen funka inte heller. De har säkerligen mosat in en skruvmejsel i tändningslåset eftersom nyckeln aldrig har rört sig så lätt i tändningen förut (när man drar ned och upp nyckeln).
Försökringen hade en självrisk på 4000 medan moppen är värd ca 5000.
Vettefan vad jag ska börja med att göra nu. Ska jag ta loss kåporna och försöka se vad de har lyckats åstadkomma på min stackars moppe? Ajuste mopeden ifråga är en Dynamic whip, en kinesisk 2 takts scooter, en 08.

Vet inte riktigt varför jag skrev allt detta men tror jag behöver skriva av mig, är så jävla arg så det finns inte. Är också orolig för att de kommer komma tillbaka igen och kanske röra min motorcykel också, är jag hemma och dem kommer då jävlar..

Sorry för en wall of text och cred till den som orkade läsa. Sitter på mobilen och reserverar mig för eventuella stavfel.
 
Last edited by a moderator:
*/ ?>
Nyheter
BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Back
Top