Tumult på Folkkungagatan

Telefonräkning

Olyckligt världsmedveten
Gick med
7 Mar 2003
Ort
Uppsala
Hoj
Yamaha Fazer 600-02
Lyssnade på polisradion nyss när ett utrop om tumult på Folkkungagatan i Sthlm kom in. Enligt utropet Hade en Renault kört på och över (!?!) en XT600 och sedan smitit från platsen. Föraren på Yamahan hade dock kört ikapp och stoppat Renaulten, och det var där tumultet uppstod...nån som vet mer?
 
XT 600 en riktig slitvarg mycket riktigt, speciellt om en Renault kört ÖVER den. Hehe, iskallt och köra ikapp och säga "Ursäkta, du körde just över min mc" :D
 
Vilken tur han hade att det inte var jag som körde över honom med min grymma R5:a, då hade det inte blivit mycket kvar av den :)
 
En av mina arbetskamrater (mc-bud) hade tydligen kört förbi där, har försökt få tag i honom för att få veta mer, men han svarar inte. Vet iaf så mycket som att det inte var någon från jobbet som körde hojen... det skulle iofs inte varit oväntat, det verkar vara populärt att köra på mc-bud... :(

Edit: Pratade med killen som chefen påstod hade kört förbi det där... han hade inte sett något. Chefen yrar/blandar ihop sina anställda... Få se om jag vet mer på måndag. Någon annan kanske hört något?
 
Last edited:
Dee_cati skrev:
Vilken tur han hade att det inte var jag som körde över honom med min grymma R5:a, då hade det inte blivit mycket kvar av den :)


Killen\tjejen i bilen hade tur att det inte var mig dem kört över för hade jag fått tag i dem så hade jag nog haft mer än ETT ord att säga dem...."teckenspråk"! :mad:
 
Benny skrev:
Killen\tjejen i bilen hade tur att det inte var mig dem kört över för hade jag fått tag i dem så hade jag nog haft mer än ETT ord att säga dem...."teckenspråk"! :mad:

Samma här.
Jag hade gjort kolfiberavtryck i ansiktet på chaffören i renulten...

Inte nog med att han kör på MC, han smiter oxå från platsen!
Gängstryk är det enda rätta för sådana puckon!!
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top