Trubbel in Paradise!

Frille79

Ny medlem
Gick med
15 Jun 2009
Ort
Kalmar
Hoj
CBR 1000RR - 04
Ar pa lite semester med nagra polare. Nu ar vi i Barcelona. En polare kor en suzuki RF 600R fran 1997. Denna borjade att bli orkeslos pa laga varv, under 5000 rpm, nar vi passerade berspasset mellan frankrike och spanien. Nar vi kom upp till ca 1600 hojdmeter borjade hojen pa laga varv vara helt orkeslos. Vi borjade att kolla luftfiltret, var ganska ok... lite svart. Sen plockade vi lite i forgasarna for att kolla om membranen var skadede, visade sig vara i fint skick.

Nu vet vi inte vad vi skall kolla. Hjalp oss! Nagon som har varit med om nagot liknande. Tips mottages.

Pimp out!
 
Ni får väll ta hjälp av en motorcykelfirma där då?

Testat att köra med tanklocket öppet så det inte är något problem med luftningen till tanken? Vild gissning. Går det precis som vanligt om den varvas upp?
 
1600 meter är ju inte så högt men det kan ju vara den tunna luften

isåfall så borde den ta sig när ni kommer närmare havsnivå igen.

raportera gärna
 
Den gar battre nar vi kom ner till Barcelona och havsniva. Vi vet fortfarande inte vad det ar for fel. Om nagra dagar kommer vi att befinna oss i Alperna sa vi far se om problemet aterkommer.
 
Nyheter
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Back
Top