Transportera goldwing till verkstaden?

Snickers66

Ny medlem
Gick med
6 Jul 2015
Ort
Linköping
Hoj
Goldwing 1500 se
Hej.

Har fått överta en goldwing 1500 se av svärfar med ynka 2500 mil på mätaren. Men problemet är att jag måste få in det till verkstaden då den nu inte startar. Hur är smidigast att göra då tror ni, bilkärra med winch eller hästtransport kanske? Hur hade ni gjort?

Mvh snickers66
 
Goldwing och smidighet går väl som oftast inte hand i hand men är ni några stycken kan ni kanske baxa upp den på ett hästsläp. Däremot kanske det är ont om lastöglor i ett sånt släp, det hör ju inte till vanligheterna att man överfallssurrar en häst så nåt annat släp vore kanske bättre. Eller en hyrlastbil med bakgavellyft kanske? Fast då skulle jag nog vilja se en 4-6 bodybuilders som håller i skeppet när den hissas upp.
 
Ring en båtbärgare, det är väl vad man gör med ett förlist skepp? :tuttar
 
Hittade en bild på webben från en snubbe i USA. Bensinpumpen på hans GW från -87 hade tydligen gett upp när han var ute och långtourade i Montana.

how-to-relocate-a-house.jpg

Han började fulmeka själv vid vägkanten... tydligen slutade det med att han av ekonomiska skäl flyttade en hel verkstad OCH ett helt åldersomshem fullt med pensionerade Goldwingmekaniker från Ohio till hojen... dom tillverkades ju där fram till 2010.

:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl
 
Last edited:
Jag hade börjat felsöka på plats.
Friskt batteri
Bensin
Gnista
Blöta stift
hur långt har du kollat?

Har ingen aning men vad säger försäkringsbolaget? Garageförsäkring täcker väl inte bärgning till verkstad men om du har halvförsäkring?
 
Den här tråden blev ungefär som jag väntade mig. Men en GL1500 skäms fan inte för sig som kafferäser. :hihi
 
Hade problem med min efter att inte ha startat den efter två år. Hade underhållsladdat batteriet under tiden och mätt spänningen men ändock var hojen helt död. Trodde först att nån råtta hade bitit av nån kabel, sen trodde jag att datorminnet fått nån typ åldersrelaterad Alzheimer sjukdom pga rastlöshet/utråkande, monterade ner halva hojen och mätte med multimeter och hittade inga fel.

Det visade sig vara batteriet ändå, vid belastning sjönk spänningen ned till 5v, utan belastning var batteriet i toppskick!

Nu står hojen i garaget med två överblivna skruvar som jag inte vet var dom ska sitta ... :gnissla
 
"Om Goldwingen inte kan komma till verkstan, får verkstan komma till Goldwingen." Gammalt ordspråk om kapsejsade Goldwings.

Får du inte tag på någon verkstad som vill komma och titta på den, så bygg en garagebyggnad runt Goldwingen där den står. Fyll upp med lite olika verktyg, lämna dörren öppen och vänta. När en nyfiken, vilsen mekaniker sedan fått lukt på verkygen och smyger in i garaget så slår du igen dörren och släpper inte ut den innan Goldwingen är lagad. Tar det lång tid kan du mata mekanikern med en påse bullar.
 
Bilkärra.
Helst den typen som har en låg reling (5-8 cm) som kan användas för att fästa spännband i.
Säkra ordentligt - och undvik att fästa i "överbyggnaden".
Vanliga biltemaspännband är riktigt bra för att fixera hjul mm. http://www.biltema.se/sv/Bil---MC/Lasta-och-Dra/Faste-och-Lastspannare/Spannband-2000016503/

Spänn ordentligt, men inte för hårt!
Kör en kort bit, stanna och kolla att den fortfarande står stadigt.
Hellre många band med lite spänn än två som sitter löjligt hårt.
 
En Scania R730 till att dra med och en 8-axlad trailer.

Varningsbilar x2 samt vägrtransportledare.

Kör lugnt! Max 10km/h och bromitt
 
Nått sånt här borde väl funka..?

6EA8wXz.jpg
 
Det är väl bara att rulla upp den på en släpvagn och spänna fast den, svårare än så är det inte:D
 
Kolla försäkringsvillkoren - kan finnas en bärgningsdel.

Alternativet är att hitta en person med så kallade svarta fingrar, en vän i nöden som kan hitta felet och sätta fart på den där den är.
 
Gw har inte körts på 7-9år, funka kanon när den kördes in i garaget. Så det blir antagligen lite jobb med att få den att gå som innan skulle jag tro...

/snickers66
 
Back
Top